خانه / اخبار کوتاه / محمد زینا فینال جنجالی را برد و قهرمان مسابقات فوتسال جام نوروز ۴۰۳ فداغ شد

خاطره ای از محرم دوران دور فداغ

مطالب آموزنده و عبرت آموزی  را که در زیرمطالعه خواهید کرد ، خاطره ای است از دوران دور محرم در فداغ که توسط برادر گرامی آقای علی اصغر خاکبیز تهیه و تنظیم شده است .

باشد که جوانان امروز ما با عبرت از بزرگان فداغ ، راه و روش صحیح عزاداری را بیاموزند و برای آیندگان ، راهنمای خوبی باشند

20131113_101220_5

یا رب الحسیمن
خاطراتی از محرم حسینی و انقلاب اسلامی
بر خودم لازم دانستم مزید بر اطلاع جوانها و جوانترهای عزیزمان خصوصا آنان که از راههای دور با حد اقل امکانات برای احیاء سنت عزاداری به تبعیت از امام صادق علیه السلام سنت دیرینه عزاداری سیدالشداء را درشهرهای همجوار و خصوصا ( در عماد ده ) احیاء مینمایند و از شیوه بر پایی و اقامه عزاداری به سبک سنتی برای سرور و سالار شهیدان حسین ابن علی تبعیت میکنند نکاتی را اختصارا بعرض شریفشان برسانم .
تاریخ را که ورق میزنیم و هر چه که کتاب تاریخ را به سالهای گذشته بر میگردانیم ،برگهای زرین تری که نشان از اعتقاد راسخ و ایمان خالص بخداوند متعال و ارادت به ائمه معصومین صلوات الله و سلامه علیه خصوصا امیر المومنین و سیدالشهداء ( روحی و نفس العالمین له الفداء ) میبینیم که بر جبین با افتخار پدران . مادران و اجدادمان نقش بسته است و ما میراث دار این برگهای زرین منقش به نقش ارادت به خاندان مطهر رسول گرامی اسلام حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صل الله علیه و آله و سوگواری برای آن خاندان مطهر در مناسبتهای مختلف دینی و مذهبی هستیم : ازسال۱۳۵۵ و از سن ۱۰سالگی بیاد دارم که از آنزمان با بعضی از دوستانم که هنوز هم مدال نوکری سیدالشهداء را بگردن آویخته اند سعادت نوکری محضر امام حسین را داشتیم و در مجلسی که مرحومین سادات سید اکبر قتالی و سید کامل قتالی با همکاری و همگامی فداغیها باتفاق مرحومینی که برحمت ایزدی پیوسته اند ودعا میکنیم اینشاالله در جوار سیدالشهداء باشند . خصوصا مرحومین حاج علی خدمتی . ملا عبدالرحیم خدامی . کربلایی حسن بذر افشان . قنبر زمانی .که البته بیشتر بودند اما بنده اینها را بخاطر دارم و بزرگانی که در حیات هستند شرکت مینمودیم .

این بزرگواران از چند روز قبل از محرم نذورات مردم را جمع اوری نموده و برای صرف در مجلس امام حسین علیه السلام به مجلس عزاداری عماد ده میبردند و میگفتند چراغ عزاداری را در عماد ده بخاطر اینکه سادات در ( محاصره مردم غیر شیعی بودند ) باید همیشه روشن نگه داریم و با همت این مرحومین مجلس عزاداری بصورت جمعیت پراکنده اما منظم و بخاطر نبود جای مناسب در خانه سید اکبر قتالی و در زیر چند چادر مشکی که علامت تعزیه جد بزرگوارشان بود برگزار میکردیم .

و بعضا این عزیزان و البته دیگر فداغیها تا اخر دهه اول محرم در عماد ده اقامت داشتند و با افتخار پذیرای مردم و دسته جات عزادار بودند .

جوانهای عزیز . کسانی که از چندین روز قبل امورات و کار خود را رها نمودید و فرسنگها راه را با خطرات آن برای اقامه عزای امام همام طی نمودید و دهه اول را تا عاشورای امام عزا گرفتید قدر خودتان را بدانید و یقین بدانید که شما با امضای حضرت به مجلس خودش دعوت شدید .

اینشاالله همه ما و شما از شفاعت سید الشهداء بهره مند میشویم . اینشاالله :

لاجرم باید این خاطره را توآمآ با خاطرات انقلاب اسلامی که البته یاد آن روزها بخیر باد بازگو نماییم
بد نیست بیشتر بدانیم که در آنزمانها ( آیت الله دکتر سید محمود علوی ) وزیر محترم وقت اطلاعات واعظ محل مان بودند و در خلال برنامه های موعظه و منبردر عصرها بمدت روزانه یک ساعت و در محل قدیمی ضلع جنوبی حسینیه جامع درسهایی از قرآن را به صورت خصوصی به ما می آموختند و ایشان حق استادی قران و نماز بگردن اکثر ماها دارند و ما فداغیها هم محب این بزرگوار هستیم والبته در جاهایی پاسخ ایشان را به نیکی داده ایم .

و هر گز این اشعار قشنگ و زیبای او ( قرآن و نماز ) که در دلهای کودکانه مان نقش بسته بود را فراموش نمیکنیم و شاید دوستان دیگر هم بخاطر داشته باشند و اختصارا اشاره میکنم
” به به ازقرآن ما راهنمای جان ما – این کتاب نازنین دلکش است و دلنشین ” و تا پایان شعر …. و یا شعر دیگری که در خصوص نماز بود ” نماز اساس دین است مسلمانی در این است – مکن کاهل نمازی که میترسم ببازی ” و این اشعار هم مثل اشعار قرآنی زیبا و دلنشین بود
حال که از این بزرگوار یاد کردیم خاطره ای هم از ایشان برای جوانها باز گو نمایم . در آن سالهایی که این بزرگوار در فداغ منبر و موعظه داشتند . علیرغم سنت دیرینه بعضی وعاظ و مداحان حتی کشوری که در پایان منبر و نوحه برای سلامتی محمد رضا شاه و خاندان پهلوی دعا میکردند . ایشان حاضر به دعای اول و پایان منبر برای خاندان پهلوی نبودند و در آنزمان از ژاندارمری آمدند حسینیه و تذکر داده شد که باید رسم دیگر وعاظ را رعایت و شاه را دعا نماید لیکن ایشان امتناع نمودند و در مقابل قانون شاه موضع خود را شفاف اعلام نمودند و همه فداغیها که البته با ایشان همسو و همگام بودند از او حمایت و محافظت نمودند و مامورین پاسگاه مآیوسانه برگشتند و به مقامات ما فوق گزارش ایشان و بعضی فداغیهای انقلابی را دادند :
بهر حال در سال ۵۷ -۵۸ انقلاب اسلامی شکل گرفت اتفاقا تقارن انقلاب اسلامی با محرم ۱۳۵۸ بود و جناب سید حسین خرمشاهی با همت بزرگان فداغ برای موعظه و ابلاغ هدف انقلاب نو پای اسلامی از تهران به فداغ مشرف شدند و اعزام اولین هییت رسمی عزاداری به عماد ده جزء برنامه های اولویت دار ایشان و مردم شد

قطعا دیگرعزیزان باید بیاد داشته باشند با مشورت بزرگان حسینیه روز حرکت مردم به عماد ده تاسوعا اعلام و ابلاغ گردید تراکم جمعیت بسیار زیاد بود شور و شعف انقلابی جوانان مزید برتلاش برای منظم تر شدن هییت عزاداران حسینی میگردید .

وحدت بسیار زیادی در بین آحاد مردم بود . مردم در بین دو نماز پنجه در پنجه همدیگر انداخته و دعای وحدت میخواندند . مردم خصوصا جوانها داوطلب انجام امور بودند دقیقا مثل و مانند شما جوانان که هنوز از آن غیرت فداغی بر خوردار هستید و آن را به ارث برده اید لیکن شور زایدالوصف از انقلاب نوپای اسلامی به انجام بموقع کارها اشتیاق خاصی داده بود .

ماشینهای حامل دارو آب و یخ و بلند گو های صوتی و ماشینهای خاص برای افراد مسن با آرایش خاصی آماده شدند قریب به صد در صد جمعیت عزادار فداغ خصوصا جوانها با لباس مشکی آماده بر پایی عزای امام بودند .

شعارهای انقلابی مذهبی مردم را به وجد آورده بود . همه محیط و افراد را شور حسینی گرفته بود . گویا عاشورا در روز تاسوعا بوجود آمده بود بعضی از بزرگترها در جواب تهدیدات مداخله جویانه افراد نظامی و دولتی مسلح و کفن پوش شدند

بدستور حضرت امام خمینی سلاحهای جنگی در اختیار مردم قرار گرفته بود اکثر پادگانهای نظامی بدست مردم خلع سلاح شدند مردم در مقابل حملات احتمالی نظامیان توان دفاع از خود را داشتند . برای حمایت و پاسبانی از پاسگاه ژاندارمری از گروهان لار نیروی آماده باش اعزام شده بود .

خبر شهادت یکی از مردم لار در برابر گلوله های نظامیان در سه راهی گروهان لار همگان را بیشتر آماده دفاع مسلحانه مینمود . ایام تاسوعا منتسب به قمر بنی هاشم آقا ابولفضل العباس بود آقای خرمشاهی قدم به قدم در خواست جلسات منظم مسولین با مردم مینمود .

نباید کسی اجتهاد بنفس میکرد و حرف و شعار فردی میداد بایستی همه با هم همسو و همصدا میشدیم . یکدل و یکصدا از یک حسینیه آماده حرکت شدند و با شکوه خاصی به طرف عماد ده حرکت کردیم . قبل ازحرکت مردم پیامی از طرف مردم دیده بان مبنی بر همبستگی انقلابی به مردم فداغ ابلاغ شد . مردم فداغ از وحدت بوجود آمده انقلابی با دیده بان خوشحال بودند . بعدها هییتی از بزرگان دیده بان برای اعلام حضور در صورت نیاز و همگامی بیشتر با فداغیها در فداغ حضور یافتند و رسما اعلام همبستگی نمودند .

خوب یادم هست یکی از شعارهای زیبای برادرانمان از دیده بان ” ما دیده بانی و فداغ از حومه لاریم – دست از رژیم پهلوی برنمیداریم ” پیام مهمی مبنی بر ادامه نهضت انقلابی و مذهبی در روز تاسوعا از سوی مرحوم آیت الله آیت اللهی به مردم منطقه و فداغ ابلاغ گردید . شعار انقلابی زیاد بود .

فرا خوان مردم و اطلاعیه های مهم را جناب حاج حسین کرمپوربا صدای غرای خودشان قرایت میکردند . آقای نعمتی در مواردی او را همراهی و کمک مینمودند یکی از شعارهای حماسی و انقلابی مذهبی که جناب خرمشاهی به بنده تحویل نمودند در موقع عزیمت به دیده بان و عماد ده طی مسیر قرایت میشد این بود ( رفراندوم عاشورا . اعلام ما به دنیا – الغاء شاهنشاهی . جمهوری اسلامی ) مردم هم با شور انقلابی تکرار شعار میکردند علیهذا دوستان اعلام کردند اهالی عزادار و متدین دیده بان در خواست نموده اند برای اعلام همبستگی انقلابی ساعتی را هم در حسینیه دیده بان عزاداری نماییم .

جمعیت زیاد بود اما مگر میشد به این در خواست مهم انقلابی و مذهبی جواب رد داد . مشورت لازم انجام شد و لا جرم مسولین امر قبول نمودند . برای اجرای برنامه اصلی در عماد ده حرکت نمودیم اجبارا با شتاب بیشتری به دیده بان حرکت کردیم . حسینیه دیده بان جای جمعیت را نداشت . عزاداران برای احترام به ما فداغیها به صحن اصلی امدند و جمعیت عزادار انقلابی فداغ وارد حسینیه شدند ( اصلا نیت خود ستایی را ندارم ) بنده خاک پای عزاداران سیدالشهدایم ” یادم هست انموقع ۱۲-۱۳ ساله بودم ” بعضی از دوستانی که الان خادم حسینیه وحدت و جامع هستند قبلا مرا به جناب خرمشاهی معرفی نموده بودند ایشان فرمودند آن نوحه ای که در حسینیه فداغ میخواندی بهمراه داری عرض کردم بلی و ایشان فرمودند آن نوحه را انقلابی مذهبی را بخوان .

نوحه قشنگی بود ” جمهوری اسلامی قانون قرآن ماست – مستند و مدرکش سوره شورای ماست ” مراسم تاسوعای عظیم . تاریخی و بی سابقه ای در دیده بان شکل گرفت در اینجا از عزیزان میخواهم در صورت موجود بودن کاست مراسم به سایتهای فداغ و یا فداغ نیوز اعلام نمایند .

پس از نوحه خوانی مجلس با ابراز تشکر یکی از برادران دیده بانی پایان گرفت و جمعیتی هم از دیده بان اضافه گردید و با فداغیها همراه شدند و برای برپایی مراسم تاسوعای حسینی به عماد ده رفتیم . متولیان .

سادات مجلس با اداب خاصی برای خوش آمد گویی به فداغیها و دیده بانیها به پیشبازی آمده بودند . جمعیت اندکی هم گرد سادات جمع بودند پس از خوش امد گویی رسمی هییت سینه زنی با نوحه خوانی جنابان عبدارضا نعمتی و حسین خاکبیز به سینه زنی و عزاداری پرداختند . سپس جناب خرمشاهی مصیبت موعظه تاسوعا را شروع نموده و پیام تاریخی و انقلابی امام امت را برای همگان بازگو نمودند . از طرف سادات عماد ده به صرف تبرک سفره سیدالشهداء دعوت شدیم . جمعیت فداغی و دیده بانی پس از خداحافظی با سوگواران و عزاداران سادات راهی محل شده و همه اهالی پیران و جوانان برای رفراندوم عاشورایی و انقلابی حاظر شدیم
بیشتر شما البته مسن ترها را عرض مینمایم آن وقایع تظاهرات تاریخی عاشورای فداغ و تیر اندازی پاسگاه ژاندارمری و ایستادگی بزرگان و سروران ما که مانند شیر ایستادند و قدمی را عقب نشینی نکردند را بخاطر دارید و اینشاالله در صورت نیاز در فواصل نظرات بعد به آنها اشاره میگردد .
بلی جوانان عزیز اگر امروز میبینید که در ” عماد ده و یا خنج ” مجلسی از مجالس سید الشهداء با حضور هزاران نفری بر پاست و علم عاشورایی بر فراز میادین شهر در اهتزاز است ازلطف خاصه آقا و سرورمان و همت و شجاعت و شرکت تاریخی پدران . برادران شما و حضور کنونی فداغیهای همیشه ولایی بوده و هست .
البته دوست دارم تاریخی از چگونگی تشکیل و توفیق بزرگ هییت مذهبی انصار الحسین و انصار المهدی خنج که با نظر خاصه بقیت الله الاعظم با ۸ نفر در سال ۱۳۷۰ شروع وبا درایت و رهنمودهای برادران عزیزم به ۴۸۰ نفر در سال ۱۳۷۵ رسیده و از همت کمکهای مالی و حضورحماسی انسانی چند صد نفری شما فداغیها درروزهای محرم و خصوصا تاسوعا در سالهای متوالی اکنون نیز در سایه لطف آقا و سرورمان سیدالشهداء بالغ بر چندین هزار نفر متشکل از دو هییت سنگین دینی مذهبی که اخیرا در اجرای کانون بزرگ فرهنگی مذهبی انصار المهدی خنج هستند ودر محیطی آرام و بدور از تنشهای مذهبی در شهر خنج فعالیتهای دینی و مذهبی و همچنین درمناسبتهای مختلف عزاداری مینمایند و اهالی خوب خنج نیز با دادن نذورات و مشارکت در جلسات عزاداری هییت انصار الحسین و همچنین انصارالمهدی را برای برپایی مراسم محرم و مناسبتهای دیگر یاری و کمک مینمایند را برایتان توضیح دهم اما بلحاظ عدم فرصت این اطلاع رسانی را به زمان خاص خود در مناسبتهای دیگری میپردازیم
البته علاقه مندم فرصتی پیش آید و با برادران در شورای هییتهای مذهبی گراش در زمینه چگونگی تقویت و رشد افکار دینی و مذهبی منطقه تحت پوشش و همچنین در عماد ده مذاکراتی داشته باشیم اینشاالله
الهم الرزقنی شفاعت الحسین یوم الورود ( الهی آمین )
اعظم الله اجورنا و اجورکم . بمصبنا بالحسین علیه السلام
با احترام علی اصغر خاکبیز

درباره‌ی فداغ نيوز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


8 + 5 =