اخبار کوتاه :
انجام رایگان غربالگری سرطان های شایع در مرکز جامع سلامت فداغ         خدمات رایگان نصب انشعابات، صدور پروانه ساختمان و عوارض شهرداری به خانواده های نیازمند هرمزگانی         پیام تبریک شورای ورزشی فداغ به مناسبت پیوستن ورزشکار فداغی به باشگاه پاس تهران         سرباز ورزشکار فداغی به پاس تهران پیوست         دادالله دستسوز برای همیشه چشم از دنیا بست         یکصد فداغی در لیست پیشنهادی شورای ۱۴۰۰         تقدیر و تشکر حوزه بسیج ، از حضور پرشور مردم فداغ و خلیلی و توابع ، در تشییع پیکر مطهر شهید گمنام         برافراشته شدن پرچم ولایت بر فراز تپه سد فداغ         تشییع پیکر شهید گمنام در فداغ و خاکسپاری در گراش با حضور سردار تنگسیری و سردار راستی         فداغ میزبان شهید گمنام         افتتاح منبع آب شهرک اندیشه هم مشکلات کم آبی مردم فداغ را برطرف نکرد         تقاضای برق و جاده مخدان روی میز نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی         اطلاعیه فرمانداری گراش در خصوص انتخابات سال ۱۴۰۰ شوراهای اسلامی روستاها         زینل زمانی دعوت حق را لبیک و به دیار باقی شتافت         سندی تاریخی از سد گمپوی فداغ        
خانه / اخبار کوتاه / سندی تاریخی از سد گمپوی فداغ

دستورالعمل برگزاری مراسمات محرم اعلام شد

در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و همچنین جلسات مکرر ستاد مقابله با بیماری کرونای شهرستان گراش و بر اساس دستور العمل ضوابط برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم و صفر، در جلسه شورای سیاست گذاری و هماهنگی تشکل های دینی شهرستان گراش که در روز پنجشنبه مورخ ۱۳۹۹/۵/۱۶ برگزار شد تصمیمات زیر اتخاد شد.
این تصمیمات به منظور جلوگیری از انتشار و شیوع بیماری کرونا و اجرای مطلوب برنامه های عزاداری گرفته شده، ضمن اینکه مصوبات برای کلیه هیئت های مذهبی، مساجد، حسینیه ها، تکایا، منازل، روحانیون معزز، مداحان گرامی و همچنین شهروندان عزیز لازم الاجراست.
۱ـ کلیه عزاداری ها اعم از روضه خوانی، سینه زنی و زنجیر زنی در فضای باز و با رعایت پروتکل های بهداشتی که شامل استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی و ضد عفونی اماکن با محلول ضد عفونی کننده انجام و اجرای مراسم در فضای بسته ممنوع می باشد.
۲ ـ عزاداری دسته جات سینه زنی و زنجیر زنی به صورت سیار ممنوع و می بایست در مکان روباز بصورت ثابت عزاداری کنند.
۳ ـ هیئت ها به هیچ عنوان حق دسته روی به صورت سیار ندارند. و فقط می بایست در مکان مشخص شده به عزاداری، سینه زنی و یا زنجیرزنی بپردازند. لذا هر هیئت فقط در محدوده مکانی و محله خود عزاداری کند و از حضور در محله ها و مکان های دیگر بپرهیزد.
۴ ـ سینه زنی سنتی و گراشی و بوشهری به هر شکل ممنوع است.
۵ ـ حضور افراد مسن در برگزاری مراسم برای سلامتی خودشان ممنوع می باشد.
۶ ـ هیئت هایی که مکان مناسب برای عزاداری ندارند می توانند از مکان هایی مثل پارک ها، حیاط مدارس و فضای های ورزشی، با هماهنگی متولیان آنها استفاده کنند. ضمن اینکه مجوز و تأییدیه مکان باید از طریق درخواست هیئت به اداره تبلیغات اسلامی گراش به تأیید هیئت ۵ نفره برسد. لذا کلیه مسئولین هیئت ها برای مشخص کردن مکان خود می بایست به اداره تبلیغات اسلامی مراجعه کنند.
۷ ـ هیئت های زنجیرزنی فقط حق استفاده از یک سنج و یک طبل را دارند. و از دست به دست شدن وسایل و حتی زنجیر جدا خودداری نمایند.
۸ ـ زمان برگزاری مراسم عزاداری شب ها از ساعت ۲۲ الی ۲۴ می باشد. ضمن اینکه هیئت ها نباید از مدت زمان مشخص شده تخطی نمایند.
۹ ـ لازم است هیئت امنا حسینیه ها و هیئت های مذهبی زمان برگزاری مراسم خود را طوری تنظیم کنند که کلیه مراسم از قبیل سخنرانی، سینه زنی، زنجیر زنی فقط در زمان مشخص شده صورت گیرد.
۱۰ ـ هر هیئت یک نفر را به عنوان کادر بهداشتی که وظیفه آن ضد عفونی کردن مکان و رعایت امور بهداشتی و همچنین تذکر به افرادی که رعایت اصول بهداشتی نمی کنند را به اداره تبلیغات اسلامی گراش معرفی تا جهت فراگیری آموزش های لازم به شبکه بهداشت معرفی گردد.
۱۱ ـ هر نوع پذیرایی به جز آب معدنی پلمپ شـده در هیئت های مذهبی و مراسم روضه خوانی و دیگر برنامه ها ممنوع و افراد پذیرایی کننده ملزم به رعایت امور بهداشتی می باشند.
۱۲ ـ در صورتی که هیئت یا حسینیه ای پخت داشته باشد با هماهنگی شبکه بهداشت و مشخص کردن آشپزخانه با نظارت کامل انجام پذیرد و غذا فقط در ظروف آلومینیومی و توزیع آن به صورت بیرون بری درب منازل صورت گیرد و از هرگونه پذیرایی در هیئت جدا خودداری شود.
۱۳ ـ نصب و راه اندازی موکب در سطح شهر چه درخیابان اصلی و چه در خیابان فرعی ممنوع می باشد.
۱۴ ـ نصب هرگونه داربست و ساخت تکیه برای هیئت ها در سرتاسر شهر ممنوع می باشد.
۱۵ ـ اجرای مراسم و برنامه تعزیه و کاروان به هر نحو ممنوع است.
۱۶ ـ اجرای گروه دمام به هر نحو و در هر مکان ممنوع است.
۱۷ ـ مراسم تعزیه و شبیه خوانی شب ۱۱ محرم که موجب ازدحام مردم می گردد ممنوع است.
۱۸ ـ مراسم شیرخوارگان حسینی در هر نقطه از شهر ممنوع است.
۱۹ ـ برگزاری مراسم روضه خوانی و زیارت عاشورا در منازل که احتمال عدم رعایت اصول بهداشتی است ممنوع است.
۲۰ ـ خانواده های محترم در صورت امکان می توانند نذورات خود را به عنوان کالای معیشتی یا تهیه ماسک و اقلام بهداشتی در اختیار متصدیان امور مذهبی قرار دهند.
۲۱ ـ پخت هر نوع غذا، حلیم، نخود، شیر در منازل، کوچه و خیابان و توزیع آن ممنوع است.
۲۲ ـ حسینیه هایی که صبح و یا عصر در ساعت مشخص، روضه خوانی و یا زیارت عاشورا دارند میتوانند فقط به مدت یک ساعت با اجرای تمام دستورالعمل های بهداشتی برنامه داشته باشند.
۲۳ ـ کلیه هیئت امناء حسینیه ها دقت فرمایند برای استماع سخنرانی به هیچ عنوان از فرش و قالی استفاده نکنند و به جای آن از صندلی استفاده نمایند.
۲۴ ـ از جابجا شدن افراد بر روی صندلی ها جلوگیری شود و بعد از استفاده از صندلی در هر برنامه بلافاصله آن را ضد عفونی نمایند.
در پایان از کلیه مردم عزیز تقاضا دارد که در محل های پرتجمع حضور پیدا نکنند و در صورت تجمع در برنامه ها به منازل خود بازگشته و عزاداری را در منزل و از شبکه های تلویزیونی دنبال کنند، تا خدای ناخواسته موجب شیوع بیشتر این بیماری منحوس نشویم.
ان شاالله این قلیل عزاداری موجب رضای حق و سرور و سالار شهیدان واقع شود.

شورای سیاست گذاری و هماهنگی تشکل های دینی، مذهبی و ملی شهرستان گراش
اداره تبلیغات اسلامی شهرستان گراش
شورای هیئات مذهبی شهرستان گراش

درباره‌ی فداغ نيوز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


+ 5 = 8