اخبار کوتاه :
همایش بزرگ پیاده روی بمناسبت هفته هوای پاک در فداغ برگزار شد         قرعه کشی قطعات اراضی شهرک ولی عصر فداغ انجام گرفت و نفرات انتخابی اعلام شدند         ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه بالنگستان و جای خالی کارشناسی و نظارت         جلسه حل بحران سیل با حضور معتمدین و مقسم داران فداغی         همایش بزرگ پیاده روی به مناسبت هفته هوای پاک در فداغ         جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان در بخش بیرم لارستان         عملیات۶ساعته جهادی پایگاه مقاومت بسیج جوادالائمه(ع) جهت آبرسانی به روستا های لب اشکن ،بشیرآباد،حسین آباد،حیدرآباد وخلیلی         حضور حسین‌زاده در جمع مردم فداغ و بازدید از رودخانه فصلی بالنگستان و منازل آسیب‌دیده         نمایشگاه بزرگ ام المصائب به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در فداغ         راهکارهای مناسب جهت عدم تکرار خسارات ناشی از سیل در فداغ         بازدید مدیرکل تقسیمات کشوری از فداغ جهت پیگیری ارتقا به بخش؛ فرصتی که می توانست بهتر مدیریت شود.         بازدید مدیرکل تقسیمات کشوری از اوز و گراش جهت پیگیری ارتقا فداغ         کودکان ۳ تا ۶ ساله در فداغ بینایی سنجی می شوند         افتتاح مرکز نیکوکاری “دردانه هستی” با محوریت کاهش آسیب های اجتماعی در محله نظری شهر میناب         زمین های بی نام… نام های بی زمین..        
خانه / اخبار کوتاه / زمین های بی نام… نام های بی زمین..

راهکارهای مناسب جهت عدم تکرار خسارات ناشی از سیل در فداغ

باران و سیل بعد از دو روز در فداغ فروکش کرد. طغیان رودخانه فصلی و به دنبال آن آبگرفتگی معابر و منازل، شهروندان را دچار مشکلات فراوان کرد.
تعدادی از منازل قدیمی فروریخت و به خطوط انتقال آب خسارت جدی وارد کرد.
سد فداغ سرریز شد و انتقال آب از عمادشهر به فداغ دچار مشکل گردید
به گواه ایستگاههای هواشناسی، در فداغ ۱۴۷ میلیمتر باران بصورت سیل آسا نازل شده است
این حجم از بارندگی در شصت سال گذشته فداغ بی سابقه بوده است.
حجم بالای بارندگی و طغیان رودخانه ها، مجید غلامپور فرماندار محترم شهرستان را به منطقه فداغ کشاند.
غلامپور از اعزام تجهیزات امدادی و ماشین آلات برای خدمات رسانی و جلوگیری از بروز حوادث و پیشگیری از خسارت احتمالی به روستاها خبر داد.
نیروهای بسیجی با کمترین امکانات به کمک مردم گرفتار در سیل شتافتند.
بیشترین خسارت ناشی از سیل در محله قبله و منازل مجاور رودخانه فصلی بالنگستان شاهد بودیم.
رودخانه ای که برای مهار آب آن هیچگونه اقدامی نشده بود.
شورای اسلامی و دهیاری قبل از شروع بارندگی به یک اطلاعیه که از مردم خواسته بودند منازل خود را ترک نمایند اکتفا کرده بودند.
مردم نیز چندان این اطلاعیه را جدی نگرفتند تا شاهد بدترین خاطره از سیل در فداغ باشیم.
باران و سیل فروکش کرد و سئوال مردم از مسئولین این است که شورا و دهیاری محترم برای مهار طغیان رودخانه های فصلی فداغ بخصوص رودخانه فصلی بالنگستان با توجه به بارندگی های احتمالی پیش رو و جلوگیری از تکرار حوادث اخیر و شاید بدتر از آن چه برنامه ای دارند؟
شهروند ان فداغی: مسئولین باید تدابیری اتخاذ نمایند که ورودی آب به رودخانه فصلی بالنگستان از مبدا به چند منطقه تغییر مسیر دهند.
تا حجم آب کمتری و آنهم صرفا جهت مصارف کشاورزان وارد فداغ شود.
دیوار چینی مسیر رودخانه و اضافه کردن یک دهنه دیگر به پل از دیگر راهکار است که می تواند تا حد زیادی از طغیان رودخانه و خسارات احتمالی جلوگیری بعمل آورد.
مهندس نریمانی دهیار محترم فداغ ضمن تشکر از برادران پناهی که با وسایل مکانیکی خود به کمک مردم شتافتند و همچنین برادران بسیجی که با دست خالی به یاری سیل زده گان شتافتند از خانواده خدامی که درسیل گرفتار شده بودند پوزش خواست
مهندس نریمانی در این رابطه گفت: مردم فکر نکنند شورا و دهیاری دست روی دست گذاشته و بفکر مردم نبوده اند
دهیاری با کمترین امکانات و با خواهش از برادران پناهی به کمک سیل زدگان شتافتند.
نریمانی در مورد طغیان رودخانه فصلی نیز گفت: متاسفانه حجم بالای آب خارج از برآورد ما بود اما با این حال اگر مردم به هشدارهای ما توجه می کردند وضعیت کاملا تغییر می کرد.
اعضای شورای اسلامی و دهیاری، قبل از شروع بارندگی از مناطق مختلف فداغ بازدید بعمل آوردند و توصیه های لازم را به مردم نمودند.
نریمانی در ادامه گفت: خوشبختانه سیل را به خوبی مدیریت نمودیم و شاهد کمترین خسارت در فداغ بودیم.
ما دو برنامه برای عدم تکرار چنین حوادثی در نظر داریم.
یک برنامه کوتاه مدت است تا بتوانیم در صورت بروز سیل در روزهای آینده شاهد کمترین خسارت باشیم و برنامه دراز مدت دوم انشاالله با هزینه دهیاری و اختصاص بودجه از شهرستان و همت خیرین بتوانیم رودخانه فصلی را دیوار چینی نماییم.

درباره‌ی فداغ نيوز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


6 + = 7