خانه / اخبار کوتاه / هنرنمایی دو بانوی فداغی در بازیهای بومی محلی و صنایع دستی در شهر لار

ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه بالنگستان و جای خالی کارشناسی و نظارت

بارش های دی ماه در جنوب کشور و فداغ بیشترین خسارت را به ساخت و سازهای غیرقانونی در حریم رودخانه ها وارد كرد كه این بارشها در فداغ نیز شدت گرفت، و باعث بروز خسارات خصوصا در حریم رودخانه بالنگستان شد.
مدیریت صحیح عرصه‌های طبیعی و ایجاد ساختارهایی برای حفظ روان‌آب ناشی از بارندگی‌ها به‌ ویژه بارندگی‌های سیل‌آسا موجب كاهش تخریب عرصه‌های طبیعی و از طرفی نیز جلوگیری از هدر رفت آب برای استفاده در زمان نیاز می شود.
اما جدای از این موضوع، در سیل دی ماه امسال بیشترین خسارت به خانه های مسكونی، زمین های كشاورزی و زراعی، جایگاه های نگهداری دام به علت ساخت و ساز در حریم و بسترهای رودخانه ها وارد شد كه این مهم نیز ناشی از خشكسالی طولانی مدت و جاری نبودن آب در این مسیرها بود كه برای افراد فریبنده شده بود و با بارندگی ها به اشتباه خود آگاه شدند.
اهمیت جلوگیری از این ساخت و سازها و حفظ حریم رودخانه ها و وجود مسیل هایی برای بارندگی ها و اقدامات انجام شده در فداغ ، شورای اسلامی و دهیاری فداغ را بر آن داشت تا جلسه ای با حضور معتمدین و مقسم دارها و حق آبه داران ، در دفتر شورای اسلامی فداغ برگزار کنند.
(هر چند انتظار میرود خروجی و نتیجه این جلسات اجرایی بشه )، منتها می طلبد ،دادن مجوز از سوی بنیاد مسکن و بخشداری و شورای اسلامی و دهیاری برای ساخت و ساز در مسیر رودخانه و تغییر كاربری و تصویب طرح هادی باید به تایید وزارت نیرو و امور اب نیز برسد تا شاهد این مشکلات فعلی نباشیم اما این مساله انجام نمی شود و در *طرح هادی جدید نیز چندین هکتار از مسیر رودخانه که بدون مجوز در آن ساخت و ساز شده به طرح هادی الحاق گردیده* که در اینده باعث بروز مشکلات عدیده میگردد و مسئولیت آن با مسئولان ذیربط میباشد که این گونه طرح ها را مصوب و تایید می نمایند.
باید به طبیعت احترام گذاشت و به حریم و بستر رودخانه تجاوز نکرد و این مهم با همراهی همه مردم و ارگانها محقق میشود.
 برای عبور سیل رودخانه، باید كانالی كه جوابگو باشد، پیش بینی و یا مسیر باز شود.
تا دیر نشده فکری به حال رودخانه بالنگستان و مسیر خروجی و‌مقسم های مسدود شده نمایید.

درباره‌ی فداغ نيوز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


+ 7 = 15