خانه / اخبار کوتاه / فداغ جوان و محمدزینا فینالیستهای جام نوروز ۴۰۳ فداغ

برای لغو مصوبه الحاق؛ ایستاده ایم تا استعفاء

در اقدامی بی نظیر دفتر آیت الله نعیم آبادی نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس میزبان نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و جمع زیادی از نخبگان و نمایندگان تشکل های سیاسی، اجتماعی، دانشگاهی، رسانه ای، شوراهای اسلامی، خانواده های شاهد ومعتمدین سر شناس هرمزگان بود. در این گردهمایی که نمادی بی بدیل از وفاق وانسجام هرمزگانی ها در دفاع از منافع استانی شکل گرفته بود نمایندگان استان وامام جمعه بندرعباس ضمن بیان برخی ناگفته های پشت پرده از موضوع مصوبه الحاق بخش هایی از هرمزگان به استان فارس با قاطعیت وصراحت تمام بر لغو این تصمیم غیر کارشناسی که یقیناً در صورت اجرا مبدا اختلافات شدیدی در منطقه خواهد بود، پا فشاری کردند آنچه در پی می آید گزیده ای از این جلسه است:

نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان نیز ضمن همراهی و حمایت از احساسات مردم به تهدیدهای رئیس جمهور سابق نسبت به خودش اشاره کرد و گفت: در سفر رئیس جمهور سابق{احمدی نژاد} به هرمزگان با او همسفر شدم و مباحثی در مورد پارسیان پیش آمد و من گفتم مگر گاوبندی چطور بود که شما نام آن را به پارسیان تغییر دادید؟ به شوخی گفتم اگر نام گاو بد است پس باید نام سوره بقره را هم عوض کرد.

نعیم آبادی افزود: پس از تغییر نام گاوبندی به این اقدام مشکوک شدم که چرا این نام را به پارسیان تغییر داده اند. مدتی گذشت تا اینکه در سفر رئیس جمهور به هرمزگان شک من تبدیل به یقین شود. در این سفر احمدی نژاد گفت که می خواهیم بخشی از هرمزگان را به فارس و بخشی را به کرمان بدهیم از سویی منوجان را به شما می دهیم. من در پاسخ گفتم منوجان جان ماست ولی ما اجازه نمی دهیم که بخش هایی از هرمزگان را به دو استان فارس و کرمان داده شود. در همین حال رئیس جمهور با حالتی تهدید آمیز گفت که اگر شما مخالفت کنید دفتر رهبری با شما برخورد می کند. این روز گذشت و من با دفتر آقا تماس گرفتم که آقای حجازی شدیدا تکذیب کردند و گفتند این موضوع هیچ ارتباطی با دفتر آقا ندارد و اعلام کردند شما هم اعلام کنید که چنین چیزی با دفتر رهبری ارتباط ندارد.

نماینده ولی فقیه در هرمزگان با بیان اینکه برای مدتی این قضیه مسکوت ماند، ادامه داد، مدتی بعد من متوجه تحرکاتی شدم که می خواهند بخش هایی از هرمزگان را جدا کنند که من بلافاصله موضع گیری کردم و رسما گفتم که من و مردم هرمزگان به شدت مخالف این جدایی هستیم. در نماز جمعه گذشته هم به شدت با این قضیه مخالفت کردم.

نعیم آبادی همچنین به دیدارش با پور محمدی در زمان تصدی اش در وزارت کشور اشاره کرد و ادامه داد، در نشستی که با پور محمدی داشتم با او گفتم شما یک دلیل منطقی بیاورید که اجرای این طرح منطقی است؟ او هم هیچ دلیل منطقی نیاورد. پس از این اتفاقات ما هم برخورد کردیم. در خطبه نماز جمعه موضع گرفتم. خارج از نماز جمعه هم با حضور در نشست های متعدد جلوی خواسته های غیر منطقی ایستادگی کردیم.

وی با بیان اینکه خواسته هایی که این روزها در تجمعات مردمی مطرح می شود همه منطقی است گفت: اما توصیه من این است که سایر خواسته ها را با جدایی بخش هایی از هرمزگان التقاط نکنیم؛ چرا که اگر این اتفاق رخ دهد خواسته اصلی که جلوگیری جدایی بخش هایی از پارسیان است به حاشیه رانده می شود.

وی با بیان اینکه من اظهارات کسانی که شرایط هرمزگان را به شکل وارونه جلوه می دهند و رفته اند و گفته اند که پس از این اتفاق امام جمعه چیزی نگفته و مردم هم مخالفتی ندارند، به شدت محکوم می کنم. من می گویم بیائید مردم هرمزگان را ببینید که بعد از این قضیه دارند منفجر می شوند. من از آنها می خواهم که اعلام کنند شرایط فعلی استان بحرانی است.

امام جمعه بندرعباس در ادامه با اشاره به حضور سرمایه گذاران فارسی در هرمزگان گفت: در این استان سرمایه گذاران زیادی از شیراز، لار و… حضور دارند و کسی از هرمزگان هم مانع نشده است پس این چه کاری است که عده ای می خواهند باریکه ای به بهانه رسیدن به دریا درست کنند.

وی در ادامه خطاب به رئیس جمهور نکاتی را مطرح کرد و گفت: شما همواره روی امید، اعتدال و نظر مردم تکیه کردید پس ببینید که 5/1 میلیون انسان هرمزگانی با این طرح مخالفند.

نعیم آبادی افزود: مردم هرمزگان این کار را تحقیر خود می دانند و به شدت رفتار کسانی که این تحقیر را روا داشته اند محکوم می کنند.

وی ادامه داد: رئیس جمهور را خطاب قرار داده بود، گفت: جدایی بخش هایی از هرمزگان و الحاق آن به فارس پشتوانه منطقی ندارد و تنها ره آورد آن اختلاف میان مردم دو استان فارس و هرمزگان شده است.

امام جمعه بندرعباس با بیان اینکه دامنه اختلافات پیش آمده و تحقیر مردم هرمزگان تا به آنجا پیش رفته که بعضی ها در این استان موادی را که از شیراز وارد هرمزگان می شود استفاده نمی کنند. وی گفت: دامنه اختلافات تا به آنجا پیش رفته که استان همسایه جشن می گیرد و اینجا در هرمزگان مردم شب تا صبح بخاطر اتفاق پیش آمده خوابشان نمی برد.

وی در پایان گفت: من هم به استاندار هرمزگان توصیه کرده و گفته ام که بگذارید مردم حرف شان را بزنند.

در این جلسه نمایندگان اقشار مختلف مردم حضور داشتند به نمایندگی هر کدام به ایراد سخن پرداختند. پس از صحبت های مردم، نمایندگان مجلس نیز روند پیگیری موضوع را تشریح کردند.

آشوری: مصوبه اجرایی شود نمایندگان هرمزگان استعفا می دهند // اقدام استاندار توهین به مردم است

محمد آشوری نماینده هرمزگان در مجلس شورای اسلامی نیز در جمع مردم هرمزگان با حمایت از خواسته مردم هرمزگان گفت: تجمع و اعتراضات مردم طی چند روز گذشته نشان از نهادینه شدن فرهنگ پرسش گری در نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی با بیان اینکه بدترین دوران زندگی ام را طی 15 روز اخیر گذرانده ام، گفت: متاسفانه در اتفاق اخیر که غیر کارشناسی صورت گرفت مردمی که جلوی پرتغالی ها ایستادند و از مرز کشور محافظت کردند را تحقیر کردند. آشوری در ادامه به پیش گرفتن روش قانونی از سوی مردم اشاره کرد و گفت: اگر برای دستیابی به هدف از روش غیر قانونی استفاده کنیم گل به خود زده ایم. وی ادامه داد، ما 20 سال است که با این موضوع در ستیز هستیم که نشان باطل بودن طرح جدایی بخش هایی از گاوبندی هم همین احساسات پاک مردم هرمزگان است.

وی با بیان اینکه خواسته مردم را به گوش وزیر کشور رسانده است، از قول وی اشاره کرد و گفت: وزیر کشور عملیاتی شدن این طرح را منوط به نظر مساعد روسای شورای تامین استان هرمزگان و فارس دانسته بود که آنها هم گفته بودند که اجرای طرح مذکور هیچ تبعاتی ندارد و می تواند عملیاتی شود.

محمد آشوری پیش از این گفته بود که ابراهیم عزیزی استاندار هرمزگان که خود اهل فارس است شرایط برای جدایی بخش هایی از هرمزگان را مساعد عنوان کرده بود. آشوری این اقدام را توهین به مردم هرمزگان دانست.

آشوری در ادامه به رایزنی های انجام شده از سوی علی لاریجانی با شمخانی دبیر شورای امنیت ملی اشاره کرد و گفت: لاریجانی پیش از سفر به کرواسی از شمخانی خواست که این طرح را تا زمان بررسی دقیق متوقف کند که این اتفاق افتاد. وی ادامه داد، در پیگیری نمایندگان هرمزگان جمله ای که مطرح کردیم این بود که ما و مردم هرمزگان را از اجرای این طرح قانع کنید اما آنها نه ما را قانع کردند و نه مردم هرمزگان را!

وی در ادامه با تهدید به استعفای جمعی نمایندگان در صورت عملیاتی شدن طرح مذکور گفت: مردم هرمزگان در این اتفاق تحقیر شدند و ما هم وظیفه خود می دانیم که مطالبات این مردم را پیگیری کنیم و چنانچه بخش هایی از هرمزگان جدا شود نمایندگان هرمزگان به صورت دسته جمعی استعفا می دهند.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس با بیان اینکه احساسات مردم هرمزگان پاک است، افزود: از نیروی انتظامی خواسته ایم در این راستا با مردم هرمزگان که خواسته قانونی شان را پیگیری می کنند مدارا کند.

وی همچنین از مردم خواست در چارچوب تعریف شده حرکت کنند و خواسته های خود را مطالبه کنند.

آشوری همچنین خواستار مجوزی برای راهپیمایی بزرگ مردم هرمزگان در مخالفت با طرح جدایی بخش هایی از هرمزگان شد.

آرامی:ما جلوی اجرایی شدن این مصوبه می ایستیم

منصور آرامی نماینده مردم بندرعباس، حاجی آباد، قشم، خمیر و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما نمایندگان دهه 90 مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی هستیم، افزود: ما پاسدار حقوق مردم هستیم و قسم خورده ایم که از حق مردم دفاع کنیم.

وی با اشاره به اینکه تصمیم اتخاذ شده با تدبیر صورت نگرفته است، بیان داشت: اگر جدایی بخش هایی از گاوبندی به مرحله عملیاتی برسد معتقدیم که در شرق، شمال و غرب هرمزگان نیز چنین اتفاقی رخ خواهد داد.

آرامی با بیان اینکه ما نمایندگان تا آخر خط هستیم و تا استعفا خواهیم ماند، اضافه کرد، جدایی بخش هایی از هرمزگان اتفاق نخواهد افتاد مگر اینکه ما و مردم قانع شویم و اگر هم این تصمیم امنیتی است به ما هم بگویند و اگر هم پشت این طرح بهره برداری سیاسی است، ما جلوی آن می ایستیم.

وی با بیان اینکه اگر بنا بر اجرای مصوبه دولت است، باید فاریاب که پیش تر بخشی از هرمزگان بوده به هرمزگان بر گردد.

هاشمی: مسوولان از برگزاری جلسه با ما خودداری می کنند

هاشمی نخل ابراهیمی نماینده مردم میناب، رودان، جاسک، بشاگرد و سیریک در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه احساسات این روزهای نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس کمتر از مردم این استان نیست، افزود: در پی اعتراض مردم هرمزگان عده ای گفتند که مردم را آرام کنید اما ما در پاسخ به آنها گفتیم که شما مردم را نا آرام می کنید آنوقت ما آنها را آرام کنیم؟

وی خواستار هماهنگی برای اعتراض گسترده قانونی مردم هرمزگان شد. نخل ابراهیمی همچنین اظهار داشت: خیلی ها از ترس اینکه نتوانند پاسخ قانع کننده ای به مردم هرمزگان بدهند، از برگزاری جلسه با ما خودداری می کنند.

وی همچنین از همه گروه های سیاسی خواست، از ظرفیت های موجود استفاده کرده و موضوع را بصورت ویژه و جداگانه پیگیری کنند.

جباری: صدا وسیما خواسته مردم هرمزگان را منعکس نمی کند

احمد جباری نماینده مردم بستک، لنگه و گاوبندی در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: تغییر نام گاوبندی به پارسیان از سوی رئیس جمهور با هدف خاصی صورت گرفت تا بعدها به هدف تعیین شده برسند.

وی با بیان اینکه پس از طرح شدن جدایی پارسیان از هرمزگان با رئیس جمهور جلسه ای گذاشتیم که وی در این جلسه گفت که بخاطر فاصله زیاد پارسیان از مرکز استان این اقدام صورت می گیرد از سویی می خواهیم این منطقه را آباد کنیم. اما از آنجا که استدلال ها منطقی نبود ما ایستادگی کردیم. وی گفت اگر بنا بر نزدیکی به مرکز استان است الحاق پارسیان به بوشهر منطقی تر از الحاق آن به فارس است. از این رو این استدلال نتوانست ما را قانع کند.

وی در ادامه به اقدامات انجام شده در راستای لغو این مصوبه اشاره کرد و افزود: نمایندگان از تمامی ظرفیت ها برای لغو این مصوبه استفاده می کنند. از این رو نمایندگان هرمزگان طرح سوال را از وزیر کشور طرح کرده اند که وزیر باید درجلسه ای پاسخ این سوال ها را بدهد. وی در ادامه با انتقاد از مسوولان دولتی هرمزگان در دوره های گذشته گفت:اگر ساحل هرمزگان آباد شده بود الان عده ای به بهانه آباد کردن سراغ جدایی بخش هایی از هرمزگان نمی آمدند.

وی همچنین با انتقاد از تبعیض در پارسیان گفت: در پارسیان نیروهای این شهرستان را استخدام نمی کنند و نیروها را از استان فارس برای استخدام می آورند. این اقدام تا جایی پیش رفته که حتی نیروهای امریه مورد نیاز این شهرستان را از فارس جذب می کنند. جباری در ادامه با انتقاد از سیاست های پیش گرفته شده از سوی صدا و سیما، تصریح کرد، ما دوست داریم خواسته مردم از طریق صداو سیما منعکس شود نه اینکه این خواسته ها سر از شبکه های بی بی سی،من وتو و… در آورد. وی خطاب به صدا و سیما توصیه کرد در دهکده جهانی امروز نمی توان جلوی انتشار اطلاعات را گرفت پس بهتر است صدا و سیما بطور شفاف دغدغه مردم هرمزگان را منعکس کند.

خورشیدزاده: عملکرد رسانه های غیردولتی در انعکاس اتفاق پارسیان قابل قبول است

علیرضا خورشید زاده که به نمایندگی از فعالان رسانه ای هرمزگان در این نشست سخن می گفت، افزود: مردم هرمزگان خاطرات خوبی از اتفاقات سال های گذشته بویژه دهه 60 و 70 ندارند از این رو مردم هرمزگان دهه 90 دوست ندارند از نجابت شان سوء استفاده شود و عد ه ای با بهانه هایی بخش هایی از این استان را به فارس اهدا کنند. وی افزود: رسانه های غیر دولتی هرمزگان در این اتفاق بسیار فعال عمل کرده و بخوبی خواسته های مردم هرمزگان را منعکس کردند.

وی با انتقاد از رسانه های دولتی بویژه صدا و سیما در انعکاس خواسته های مردم گفت: برخی از رسانه ها بویژه صدا و سیما و خبرگزاری دولت که از این استان ارتزاق می کنند زمانی که پای منافع استان به میان می آید هیچ انعکاسی از این رویدادها اقدامی برای انعکاس آن از سوی این رسانه ها صورت نمی گیرد.

قاسمی: مدیریت صنایع انرژی بر به هرمزگان بر گردد

عضو شورای اسلامی کوشکنار: امتیاز همجواری با پارس جنوبی قطع می شود

قاسمی عضو شورای اسلامی کوشکنار نیز در این نشست به پیامدهای جدایی 5 روستای کوشکنار و الحاق آن به استان فارس گفت: با الحاق این روستاها به فارس تمامی امتیازهای جذب نیرو و اعتبارات اختصاصی از قبل پارس جنوبی به پارسیان برای همیشه قطع خواهد شد و هرمزگان نمی تواند از مزیت های مستقیم پارس جنوبی بهره ببرد.

وی بیان داشت: طبق ضابطه روستاهای تحت پوشش باید کمترین فاصله با مرکز بخش داشته باشند. این در حالی است که 5 روستای مورد هدف 5/2 کیلومتر با مرکز بخش کوشکنار از توابع پارسیان(گاوبندی) و 120 کیلومتر با لامرد فاصله دارد.

وی به محدودیت های زیست محیطی ساحل 5 روستای مورد هدف استان فارس برای الحاق اشاره کرد و گفت: پنج کیلومتر از ساحل این روستاها جزو پارک نایبند است که محیط زیست اجازه برداشت سنگ هم به ساکنان نمی دهد حال چگونه آنها می خواهند منطقه ویژه اقتصادی دایر کنند برای ما هم جای سوال دارد. قاسمی همچنین از محیط زیست خواست به این موضوع ورود کند و جلوی این اتفاق را بگیرد.

وی از نمایندگان مردم در مجلس و مسوولان خواست هرچه سریع تر مدیریت صنایع انرژی بر را به هرمزگان برگردانند. درخواست فعال کردن اسکله کوشکنار و رونق گرفتن گمرک این منطقه از دیگر خواسته قاسمی بود.

شیخ ذاکری: به پارسیان حمله گازانبری شد

در این نشست همچنین شیخ محمد ذاکری به نمایندگی از تشکل های اصلاح طلب هم گرایی شکل گرفته بین مردم هرمزگان را به فال نیک گرفت و گفت: موضوع پارسیان صبغه سیاسی ندارد و موجب نگرانی همه شده است و همه وظیفه دارند دغدغه مردم این استان را منتقل کنند.

وی افزود: اتفاقی که الان رخ داده سنت و رویه خوبی نیست و من از آن به عنوان حمله گازانبری یاد می کنم.

ذاکری با بیان اینکه مردم نگران جریان پیش آمده در غرب هرمزگان هستند، بیان داشت: متاسفانه الان کسی نیامده که مردم را اقناع کند. حال اگر این اتفاق خواست حاکمیت است به مردم گفته شود و چنانچه این خواست گروهی خاص است هم به مردم اطلاع داده شود. وی با بیان اینکه ما حامی دولت هستیم، افزود: از دولت می خواهیم در این زمینه شفاف پاسخگوی خواسته مردم باشد.

وی با انتقاد از بازداشت تعدادی از تجمع کنندگان گفت: امروز توده مردم آسیب می بینند و باید جواب آنها داده شود.

ذاکری با اشاره به حضور اقشار مختلف مردم در این نشست گفت: مردم اینجا حضور دارند که خواسته شان جامه عمل به خود گیرد که خوشبختانه نمایندگان و بویژه امام جمعه موضع گیری شفافی در این زمینه داشته است.

منبع : روزنامه صبح ساحل

درباره‌ی فداغ نيوز

2 نظر

 1. بندری باغیرت

  همه می دانیم درد ما هرمزگانی ها فقط وفقط مشکل الحاق گاوبندی نسیت مشکل خیلی خیلی عمیق تر از الحاق گاوبندی است .از جمله این دردها چپاولگری هایی است که سالهای اخیر خیلی ساکت وبی سرصدا بدون اطلاع مردم در مورد مس فاریاب و فولاد هرمزگان و صنایع غرب استان و…صورت گرفت که به دنبال آن نیروی بومی ما بیکار شد وغیر بومی ها جای هرمزگانی ها را گرفتند وتنها چیزی که گیر مردم بومی آمد دود وآلودگی وبیماریهایهای ناشی از آلودگی کارخانه هابود ….چپاولگری ها در کیش وقشم که هم اکنون حیات خلوتی شده برای تهرانی ها …..چپاولگری در بودجه های استان :اختصاص بودجه استانمان به استانهای دیگر به عنوان مثال یکی از استاندار های پیشین ( استاندار اصفهانی )بودجه استان را دودستی تقدیم اصفهان کرد و به جای رفع گوشه ای از زخم های استان محروممان آن بودجه به اصفهان برده شد وتبدیل به پارک بزرگی شد تا یک پارک دیگر بر صدها پارکی که اصفهانی هاداشتند اضافه شود در حالی که ما بندرعباسی ها در آن زمان فقط پارک دباغیان را داشتیم …هم اکنون تمام محلات قدیمی بندرعباس که عموما بومی هستند و80درصد بومی ها در این محلات زندگی می کنند در اسف ناکترین وضعیت ممکن بدور از امکانات شهری (امکانات این محله ها به اندازه امکانات کوره دهات های فارس هم نمی رسد )با محرومیت بسیار شدید بدون حتی یک خیابان کوچک در محله زندگی می کنند محلاتی مثل محله نایبند جنوبی کمربندی سیم بالا شهناز و… کافی است سری به این محلات بزنید ….به دلیل همین محرومیت ها ست که مردم هرمزگان نتوانسته اند به خوبی پیشرفت کنند و زبان گفتار مشکلات را نداشته باشند ….به نظر می رسد * بعضی ها * از پیشرفت کودکان هرمزگانی واهمه دارند که نکند همین پابرهنه گان اگر روزی محرومیت هرمزگانی ها برداشته شود (تحریم ها لغو شود) همین کودک هرمزگانی در کنار امکانات براحتی درس بخواند پیشرفت کند وخدای ناکرده زبان صحبت وگلایه در بیاورد حق خواهی کند وبرای ما شاخ شود وما نتوانیم به اهدافی که در سر داریم برسیم …ماشدیم مثل آن فلسطینی مظلوم که ازهر طرف توسط (….)محاصره شده ایم هرروز شاهد زورگویی بیشتری هستیم هر روز محرومیت جدیداعمال میشود وبا هر ترفندی شده جلوی پیشرفت کودکانمان را میگیرند …….

 2. علی اصغر خاکبیز

  سلام 
  زیاد نگران نباشید : نیاز به استعفاء هم نیست : قریبا 
  مصوبه انتزاع بخشی از هرمزگان و الحاق آن به فارس لغو میشود
  با احترام

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


+ 3 = 8