خانه / اخبار کوتاه / فداغ جوان و محمدزینا فینالیستهای جام نوروز ۴۰۳ فداغ

جمله‌سازی با سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی»!

نزدیک 9 روز از سال جدید، یعنی سال حمایت از تولید ملی و کار ایرانی می‌گذرد؛ نگاهی فهرست‌وار به مصاحبه‌های مسئولان گوناگون در این مدت بیندازید که بیشتر شبیه جمله‌سازی است تا رویکردی عملی!

مدت‌های مدیدی است، طرح‌های حمایتی برای رونق گرفتن تولید ملی در کشور مطرح می‌شود و در شرایط خاص کنونی نیز از سوی رهبر انقلاب، به عنوان سال 1391 سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نام گرفته است.

اما تاکنون که12 روز بیشتر از سال جدید نگذشته است، مسئولان و بعضا رسانه‌ها، تمرکز بر این رویکرد به شدت مورد نیاز در اقتصاد کشور را شعاری کرده‌اند.

به این جمله‌های خبری دقت کنید:
«تولید ملی»، تعبیر دیگری از «جهاد اقتصادی» است

رونق تولید ملی در سایه جهاد اقتصادی امکان‌پذیر است

«تولید ملی» نباید در بیلبوردها باقی بماند

استقلال کشور در گرو حمایت از تولید ملی است

جهاد عظیم اقتصادی با محوریت تقویت تولید ملی تداوم می‌یابد

گسترش تعاونی‌ها اولویت سال تولید ملی است

حمایت از تولید ملی استمرار جهاد اقتصادی است

تولید ملی با ارتقای کیفیت توسعه می‌یابد

فزونی تولید ملی بستر اشتغال مولد است

رونق تولید ملی منجر به اشتغالزایی می‌‌‌شود

افزایش تولید ملی موجب تحقق اهداف سند اشتغال کشور می‌شود

مجاهدت فعالان عرصه کار و تولید و تلاش در تولید ملی یک ضرورت است
نهادهای فرهنگی تولید ملی را نهادینه کنند

تولید ملی معضلات اجتماعی را سامان می‌دهد
این عناوین خبری، تنها بخشی از تیتر اخبار مسئولان کشوری و محلی درباره سال تولید ملی است؛ گویی تولید ملی که باید رویکرد عملی مسئولان کشوری در راستای پیشبرد اقتصاد ملی کشور باشد، برای تعریف و جمله سازی ایجاد شده است.

بنابراین، مصاحبه و سخنرانی و توصیف تولید ملی، اتفاقا تنها کاری است که مسئولان نباید انجام بدهند و رسانه‌ها هم از تنها کسانی که نباید در تعریف و توصیف این رویکرد بپرسند، مسئولان هستند.

هم‌اکنون زمان آن است که مسئولان بگویند هر کدام در حوزه مسئولیتی خود چه برنامه‌ریزی برای حمایت از تولید ملی و سرمایه ایرانی خواهند کرد و بر پایه همان برنامه در آخر سال مورد ارزیابی قرار گیرند. خوشبختانه یا متأسفانه، بودجه سال جاری هم که هنوز در مجلس بررسی  نشده است. مسئولان اکنون باید به مردم بگویند، چه طرح‌هایی را برای این رویکرد اقتصادی مورد نیاز طراحی کرده‌اند و تا چه اندازه این برنامه‌ها در پایان سال تحقق خواهد یافت و ادامه آن را در سال‌های بعدی دنبال کنند.

رسانه و خبرگزار‌ها نیز لازم است به جای پر کردن صفحات رسانه‌های خود از توصیف و تعریف تولید ملی، مسئولان و متولیان را به انجام و پیشبرد طرح حمایت از تولید ملی تشویق کرده و از آن برای افکار عمومی پاسخ بخواهند.

جمله‌سازی با این مفهوم، دردی از اقتصاد کشور را دوا نخواهد کرد. با سرعت بسیار این سال هم به پایان خواهد رسید.

درباره‌ی فداغ نيوز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


9 + 8 =