خانه / اخبار کوتاه / فداغ جوان و محمدزینا فینالیستهای جام نوروز ۴۰۳ فداغ

درد و دل یک معلم دلسوز اردی در قبال منطقه (لار و گراش )

متنی را که در ذیل مطالعه خواهید فرمود دردو دل یک شهروند و البته از قشر فرهنگی ارد می باشد .

با پوزش از جناب آقای ایلیای عزیز، که این متن را در اختیار ما گذاشته اند ، قسمتهایی از آن ویرایش داده شده است .

ما ضمن ابراز بی طرفی در این مورد و فقط جهت اطلاع رسانی ، این دردنامه را منتشر نموده ایم .

باشد که مسئولین در این زمینه ، جوابگو باشند

عزیزان فداغی!درود خدابرشما باد.
بنده افتخار آن را دارم که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ،هرجا کمکی برای مردم ارد از دستم بر می آمده،اگر انجام آن برای مردم فداغ هم مقدور بوده است مضایقه نکنم.

دراین محیط مجازی شما بنده را نمی شناسید وشبهه ای برای منت گذاشتن وسوءاستفاده باقی نمی ماند.

امیدوارم روزی بتوانم درجشنهای رشد وموفقیت فداغ و در جمغ مردم عزیز فداغ شرکت نمایم.متاسفانه گراشی ها(منظورم مدعیان امور گراش -ونه مسوولان دولتی ومردم شریف گراش)برخلاف ادعاهایشان در کمک به ارد وفداغ،این دو دهستان محروم را فقط پله ترقی خود قرار داده اند.

امروز نه در سطح شهرستان ومنطقه واستان،بلکه درسطح کشور،شاید منطقه ای را با ابعاد محرومیت منطقه خودمان (فداغ و ارد) نتوانیم پیدا کنیم.البته ما مردم ارد ازحدود سی سال پیش این هدف نامیمون گراشی هارا دریافتیم وسعی کردیم تاجایی که تعارضی برای مصالح نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران پیش نیاید دربرابرزیاده خواهی های غیر منطقی ویکسویه ی آنان بایستیم وامور ارد را با رعایت اصل بی خبری مدعیان گراشی به پیش ببریم.

هرگاه هم آنان به نحوی از موضوعی باخبر شدند یا حتی به نیت به ظاهر خیری پیش آمدند،اساسی ضربه زدند.به طور مثال:ازدست رفتن هنرستان کشاورزی ودبیرستان شبانه روزی دراواخر دهه ی۶۰ واوایل دهه ی ۷۰ -مسکوت ماندن طرح ارتقای دهستان ارد به بخش درسال ۱۳۸۲وبسیاری ازطرح های عمرانی و…که می توانست برای مردم ارد وکل منطقه موجبات خیرو برکت فراوان در طول سالیان دراز باشد.

بنده همان گونه که نسبت به مسائل ارد حساس هستم ،روزانه اخبارورویدادهای فداغ را هم دنبال می کنم.

همین سایت وزین شما را (فداغ نیوز) وخیلی از سایتها ووبلاگهای عزیزان فداغی را به طور متوسط دوبار در روز مطالعه می نمایم.ودر جستجوی خبری از رونق وتوسعه این خطه کهن هستم.

سرتان را درد نیاورم. فقط به یک مورد دیگر از خرابکاری گراشی ها در همین یک ماه گذشته اشاره می کنم وآن مخالفت غیرمنطقی آنان باطرح ارتقای دو اداره لارستان به اداره کل بود.

اینان با داشتن تعصب زیادی خود ،نسبت به آنچه خداوند از مال دنیا به آنها عطا کرده، ودشمنی واختلاف دیرینه ای که با لاری ها دارند با لامردی ها همدست شدند وکل منطقه را فدای افکار ناسنجیده خودشان کردند.

هنوز زود است که مردم درباره ابعاد این مخالفت گراشی ها نسبت به منطقه جنوب فارس قضاوت کنند.یقینا” آینده بدجوری در باره این عملکرد نابخردانه آنان قضاوت خواهد شد.

اینان خودشان به هردلیلی با لار مشکل دارند چه حقی دارند که درمقام قیمومیت مردم منطقه بر می آیند وخیرات وبرکات بی شمارو طولانی را که می تواند در قبال توسعه ادارات ومراکز سیاسی لارستان نصیب مردم شود از آنان مانع می شوند؟

بنده خوشحال شدم که دیدم عزیزان فداغی در این رابطه موضع به حق ودرستی اتخاذ کرده بودند،هرچندبعضی ها را خوش نیامده بود.

به هر حال تاکنون ،گراشی ها امتحان خوبی در رابطه با توابع نداده اند.آنان هرچه را در قضیه شهرستان شدن گراش به دست آورده اند،مدیون توابع یعنی فذاغ وارد هستندوباید جبران کنند.

اگرکاری کردندوظیفه شان است وحق ندارند خرابکاری ها وکوتاهی هایشان را به گردن لاری ها بیندازند.کدام بابای لاری آمددرانجام فلان کار خیریه بابای گراشی مانع شد؟لابد می گویند دولت بایدهزینه کند!ازاعتباراتی که درسالهای گذشته تاکنون به شهرستان گراش اختصاص یافته چقدرسهم فداغ وارد شده است؟وچقدربرای جذب اعتبارات پیگیر پوده اند؟

و…. اللهم عجل لولیک الفرج
images

درباره‌ی فداغ نيوز

18 نظر

 1. گراش الان 3ساله شده شهرستان و شما زیر نظر گراشید وقبل از اون زیر نظر لار بودید واون زمان لاری ها چه کار برای شما کردند انصاف هم چیز خوبی است

 2. درد دلهای ایلیای عزیز به دلم نشست.جانا سخن از زبان ما می گویی.امیدوارم گراشی های محترم انصاف به خرج بدهند وباتغییر رویه به ارد وفداغ توجه بیشتری …وضعیت کنونی اصلا به نفع گراش نیست…………..

 3. شهروندفداغی محترم
  : باعرض سلام،علی رغم مشغله زیاد لازم دانستم برای روشن شدن خاطرمبارک خوانندگان عزیز وآگاهی حضرت عالی چند نکته را در رابطه بانوشته شمابه استحضار برسانم:1-بعید می دانم که حضرت عالی گراشی نباشید.2-هیچ شخص آگاهی نمی تواندنقش اساسی آقایان گراشی رادرایجاد جومخالفت وموضع گیری درقضیه ادارات کل جنوب نفی کند. 3-تاکنون قانون یانمونه اجراشده ای درتایید نظر حضرت عالی مبنی برتوزیع ادارات کل در شهرهای مختلف یک منطقه درکشور وجود ندارد. ومنطقی هم نیست که چنین اتفاقی بیفتد و ازنظر اداری،سیاسی وامنیتی نیز قابل توجیه نیست. 4-اردی هاهیچ گاه باارتقاء وپیشرفت گراش مخالف نبوده ونیستند. حرف حساب اردی ها باآقایان دست اندرکار امور گراش همیشه این بوده که آنها در مسیر ارتقای ارد کارشکنی نکنند.که متاسفانه آنها هیچ وقت به این حرف حساب اهمیت نداده اند. 5-وامادر رابطه باآخرین ادعای حضرت عالی(که متاسفانه ازمنطق وانصاف خیلی دورشده اید):الف)بنده ومعدودی ازعزیزان اردی پیگیر امور ارد،به آگاهی حضرت عالی می رسانیم که: جناب حسنی نماینده محترم سابق،تاآخرین روزهای پیش ازتصویب وحتی پس از ابلاغ مصوبه بخش اردمخالف این موضوع بودند(هر چه بود گذشت وبرای حفظ حرمت ایشان بیشتر نمی نویسم). ب)اگرشخصی حرفی ونظر خاصی در رابطه با گراش داشته مسوولیت با خودش می باشد.نظر نزدیک به صددرصدی مردم ارد همان است که دربند چهارم خدمتتان عرض شد. ج)شمادچار اشتباه شده اید،بیان حرف حق در جهت تذکر دادن به آنهایی که بی راهه می روند، در نظام مقدس جمهوری اسلامی امری پسندیده است.وانگهی بنده ودوستان اردی همواره منادی وپیشگام در مساله خطیر وحدت بوده ایم هرچند دست اندر کاران امورگراش هیچگاه استقبال نکردند. د)باید مجددا” تاکید نمایم که گراشی ها مدیون فداغی ها واردی ها هستندچراکه گراش بدون داشتن هیچ تابعه ای، باالحاق دو دهستان ارد و فداغ نخست تبدیل به بخش شد ، سپس به شهرستان ارتقاء پیدا کرد.لذا گراش باید قدر شناس مردم محروم این منطقه باشد.این هم حرف حقی است که شماآن را اشتباه وغیر منطقی پنداشته اید. کلام آخربنده:ما معلمان بسیجی درمکتب بزرگان دین وانقلاب آموخته ایم که در راه خدمت به انقلاب و ولی نعمتان انقلاب در بیان حق کتمان نکنیم،هرچند بعضی ها را خوش نیاید. «اتقواالله وکونوا مع الصادقین»
  فداغ نیوز: از اینکه شهروند فداغی یکی از شهروندان فداغ هستند شک نکنید .چون نام این شخص نزد ما محفوظ است و به درخواست خودشان ما نام ایشان را ویرایش داده ایم

  • باعرض سلام: از مدیریت محترم فداغ نیوز که بنده را آگاه فرمودند«شهروند فداغی، واقعا” فداغی است» سپاسگزارم.امیدوارم این عزیز از لحن پاسخ بنده آزرده خاطر نشده باشند. اینجانب به فداغی های خونگرم وبزرگوار ارادت دارم.امیدوارم خداوند توفیق عنایت فرمایدکه در یکی از ایام شادی فداغ از نزدیک شمارا زیارت نمایم.

 4. با انصاف

  درپاسخ شهروند بظاهر فداغی
  شهامت داشته باش وبگو گراشی وازنان نان به مزدان وکیل سابق هستم نه بنام فداغی بی پناه نظر مینویسی بله جناب حسنی وهمدستانش مدیون فدغیهاهستندتلاش زیادی هم کردند در خارج شدن از زیر دین امادیرشده بود وآخرین دلسوزی اش نسبت به فداغ پس از اعلام بخش ارد ازآنجا که به فداغیها قول بخش شدن وده باقی گذاشتن ارد را داده بود با اصرا از استانداری نامه ای گرفت که بله فداغ استحقاق بخش شدن دارد پس حالا بیایید در اعلام بحای ارذ نام فداع اعلام کنید حیلی شوخی است اما حقیقت دارد نامه اش موجود است درصورت نیاز توزیع میشود جای تاسف است که نماینده ای از مکانیسم ارتقا اطلاع نداشته یا امر به این مهمی را اینگونه ساده انگارانه بداند وعجیب تر استانداری با تن دادن به درخواست نامعقول این آقاست این است نمونه ای از دلسوزی گراشیها به فداغ ……..

 5. من مطمئنم آقای دکتر جعفرپور نماینده لارستان ، خنج و گراش انقدر نجیب هستند که دنبال مصوبه های غیرقانونی نمی روند.آنقدر صداقت دارند که پی کارهایی که باید با دورغ پیش ببرند رو نمیگیرند . مصوبه های جنوب فارس همه قانونی هستند و مخالفت اقای لاریجانی بخاطر …. و بس ! انشالله میبینید که طی روزهای آینده چگونه دوباره ما مردم لارستان بزرگ حق خود را بازپس میگیریم . دوستان مخالف گراشی هم بدانند که دشمنی و همراهی شما با دشمنان فقط به ضرر خودتان تمام خواهد شد و در آینده چوب این تعصب خشک و بیجایتان را خواهید خورد . و بدانید که شهرستان نوبنیاد و تازه تأسیس را اداره کل نمیدهند منوط به سابقه هم هست . خیلی حرفها هست و امیدوارم تا دیر نشده دست از مخالفت بیجا بردارید و در جهت وحدت و همدلی برای ارتقاء جنوب فارس قدم برداریم .

  • با انصاف

   لطفااردیها وفداغیهای شهرستان گراش وحتی بسیاری از گراشیها را استثناکنید مااز ابتدا مخالف مخالفتهای اینها بودیم ونفرین ابدی برآنهافرستادیم

 6. با انصاف

  درودبر این فرهنگی با شرف اردی ومتن شیوایش لذت بردم از حقگویی ایشان بخق اینگونه بوده که اردیها با فداغیها هیچگاه من وتو نمیکرده اند ونمیکنند وهریک دیگری را با خودشریک میدانسته ومیداند دل هردو برای توسعه ی لارستان میتپیده ومیتپد اما اینکه گراشیها چه کرده اند ومیکنند خدا ی قاهر وقهار درکمین است وادعای دوستاری ولایت با این رفتار سازگاری ندارد در فرهنگ اهلبیت اول جار بعد دار اما گراشیها خودرا مالک همه میدانند وندای انا شریکی هم نمیشنوند دقیقا همان برنامه ایکه به ادعای خودشان لاریها با آنها در کذشته کرده اند سرفداغیها واردیها در میآورند واز عاقبت ظلم خود هم واهمه ای ندارندنگاه کنید همین دیروز درکمیته ی برنامه ریزی شهرستان گراش اعتبارات یکساله توزیع شده 25ملیون برا فداغ و50 ملیون برا ارد تخصیص دادند کل اعتبار امسال بدون اعتبارات 2درصد نفت 7ملیارد تومن بوده کحای این انصاف است این فریاد را به گوش چه کسی باید رساند ظلمی فاخش تر از این آنهم در لئای دولت عدالت محور سابق دذ داستان اذارات کل هم نفرین ابدی برا خیر برگردانهای آن حالا گربه عابد شده و ادعای قانونش میشود آنه کسانیکه با دور زدن قانون وجعل نقشه ونقص فاصله ها به اینجا رسیده اند تو خود حدیث مفصل بخوان……..
  فداغ نیوز : سلام دوست عزیز در رابطه با عتبارات اختصاص یافته اگر مدرکی دارید جهت انتشار ارائه فرمایید
  متشکریم

  • باانصاف

   سلام جهت اطلاع به روابط عمومی فرمانداری مراجعه فرمایید 

 7. گویا دوستان چشم‌های‌شان را بسته‌اند هنوز و به لابی‌ها دل خوش کرده‌اند.
  باید خدمت دوست اردی‌ عرض کنم که این مصوبه در کل غیرقانونی بود و مردم گراش هم هم‌ صدا با دیگر شهرستان ها در جهت احقاق حق خود تلاش کردند.
  اخیرا رییس مجلس هم مغایرت این مصوبات را با قانون را به آقای روحانی اعلام کردند. مطمئنا اگر چیزی غیر از این بود، رییس مجلس این گونه به صورت غلنی این نامه را منشتر نمی کردند.

  بغض ها باعث شده حقاقیق دیده نشوند!

 8. حرف این عزیز اردی بسیار منطقی و قابل توجه است . الان ببینید نماینده 3 شهرستان و لارستان و خنج چه تعامل سازنده ای برقرار کردند و هر روز در سایت ها و اخبار پیشرفت این مناطق رو می بینیم . البته حضور چندین باره نماینده در ارد و فداغ هم بی نتیجه نبوده و بخشی از مطالبات جلو رفته یا در حال پیگیری ولی تنها به خاطر تندروی برخی مسئولین شهر گراش و متأسفانه واقع شدن ارد و فداغ در حوزه این شهرستان تعامل سازنده مطلوبی رو شاهد نیستیم . 

 9. لارستانی

  در جواب شهروند فداغی:اگر اینطور که شما می فرمایید پس تهران باید وزارتخانه ها در شهر های تاسیس شود!!!.بالاخره باید مرکزی باشد برای انجام امور نمی شود یک اداره کل لار باشد یک اداره کل در گراش!!!!!!!..این چیزی که شما می فرمایید فقط تعصب خشک است

 10. سپاس از اینکه با لارستان همراه هستید.

 11. شهروند فداغی

  با سلام خدمت شما شهروند محترم اردی
  موضوع مخالفت باادارات کل لار تنها مختص به گراش نبود بلکه اکثریت شهرستانهای منطقه جنوب فارس با ان مخالف بودند اما اینکه چرا شما تنها از گراش نام بردید شاید یک دلیل ان تعصب و مخالفت بیجای شما اردی ها نسبت یه گراش باشد.لار با داشتتن فرمانداری ویژه حق داشتتن 5 اداره کل را دارد اما بجا بود که لاریها نیز حسن نیت نشان دهند و مثلا 3 اداره کل را در لار مستقر کنند یکی را در گراش و یکی را در خنج. انا متاسفانه شاهد بودیم که چنین هدفی در دستور کار لار وجود ندارد.
  مردم فداغ خوبیها و زحمات جناب اقای حسنی را فراموش نکرده اند و در مقاطع مختلف قدر دان زحمات ایشان بوده اند پس اکنون نیز اگر از تلاشهای جناب جعفرپور تشکر میکنند دلیل بر فراموشی مسوولان گراشی نیست پس سعی نکنید حمایت شورای اسلانی فداغ از تصویب اداره کل لار را دلیل بر حمایت همه فداغیها از لار و تنفر انها ار گراش جلوه دهید که عزیزان گراشی و لاری از مواضع فداغ با خبرند!!
  شهروند محترم اردی بهتر بود بجای یکجانبه قضاوت کردن کمی هم منصف بودند و مخالفت های شدید اردی ها نسبت به گراش را نیز بخاطر شریفشان میاوردند!!!!
  ما مخالف پیشرفت منطقه نیستیم اما مدعی هستیم باید منابع و بودجه ها بطور مساوی تقسیم شود یعنی همان نکته ای که شما متذکر شدید.
  قضیه مسکوت ماندن پرونده بخش ارد اگر برای شما اهمیت دارد باید کمک جناب حسنی در به ثمر رسیدن ان نیز برایتان مهم باشد.
  ضمنا حرفهای بعضی مسولین ارد در مورد گراش هنوز از یادها نرقته پس بهتر است که کمی محتاطانه تر حرف بزنید و سعی نکنید با حرفهای ناسنجیده تان بین مسولین و شهروندان تفرقه بیاندازید. ضمنا اگر فکر میکنید گراشی ها هر کاری کردند وظیفه بوده باید بگویم که کاملا اشتباه میکنید و بهتر است کمی منطقی تر بیندیشید. برای شما که ادعا میکنید از قشر فرهگی جامعه هستید سزاوار نیست اینگونه شخصیت فکری خود را زیر سوال ببرید.
  با تشکر

 12. یک فداغی از بندرعباس

  ما فداغی ها هر چند اکنون جزو شهرستان گراش هستیم و با گراشی ها هم مخالفتی نداریم ولی همچنان خود را لارستانی می دانیم و آرزو داریم که استان لارستان تشکیل شود و همه بخشها و شهرستانهای جدا شده از لارستان دوباره به دامن لارستان برگردد.

 13. باسلام این مطلب در قیام لارستان منعکس شد

 14. سلام ، درود بر عزیزان اردی و فداغی … ما هم از این قضیه بسیار متأثریم چرا اینقدر باید تعصب بیجا وجود داشته باشه ، با دوستی و وحدت و همدلی میتوانستیم همگی با هم به پیشرفت برسیم اما متأسفانه … همه جا مهمند ، همه جا باید پیشرفت کنند . من به نوبه خودم از عزیزان و دوستان اردی و فداغی که هنوز دلتان با لارستان است تشکر میکنم .

 15. لارستانی

  فقط باید تاسف خورد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


5 + 4 =