خانه / اخبار کوتاه / نتایج مسابقات جام نوروزی فداغ و گلباران میزبان در شب درخشش تیم عمادشهر

سوال شماره ۸ / پرسش و پاسخ با کاندیداهای انتخابات شورای اسلامی فداغ

سوال شماره ۸

پرسش و پاسخ با کاندیداهای انتخابات شورای اسلامی فداغ

سوال هشتم: *در خصوص الحاق زمین های بیشتر به محدوده فداغ و توسعه شهرک های اطراف شهر چه برنامه ای دارید؟*

*صدای فداغ* :

*برای این پرسش فقط هفت نفر از افراد پاسخ خود را ارسال کرده اند*

۱- اقای عباس پناهی:
به نظرم در درجه اول به جای توسعه شهرک ها باید همین هایی ک الان واگذار شده به سرانجام برسه مشکلاتش حل بشه ساخت و ساز ها شروع بشه انشالله بعدها شهرک ها توسعه داده بشه

۲- اقای کامران جهان پناه:
در خصوص الحاق زمین بیشتر به فداغ و با توجه به جمعیت زیاد فداغ خصوصا جوانان و برای نسلهای اینده ان شالله با همکاری سایر ادارات مانند بنیاد و منابع طبیعی و‌فرمانداری پیگیری خواهیم نمود.هر چند با وجود الحاق ۳۵ هکتار در جنب ترانس و‌قلعه دولاب و واگذاری ان به جوانان اگر بصورت اصولی و واقعی صورت پذیرد و با وجود شهرک های اندیشه و چاه نبی که در حال ساخت هستند و پیگیری مشکلات قانونی شهرک غربی قطعا مشکل زمین برای چند نسل برطرف خواهد شد ، منتها یکی از دلایل گرانی زمین ، دلالی و فروش مجدد همین زمینهای واگذاری میباشد . همچنین با اینکه وظيفه تفكيك اراضي و ايجاد زير ساخت ها در روستاها بر عهده بنياد مسكن است، و بنياد بعد از تحويل گرفتن زمين از منابع طبيعي آن را باید تفكيك و قطعه بندي نموده و پس از ايجاد زير ساخت هاي لازم با گرفتن مبلغي آن را در اختيار جوانان قرار دهد
و اينكه قانون در اين زمينه هيچ گونه حقي براي بنياد مسكن در نظر نگرفته است، كه بتواند با استفاده از آن زمين ها را براي خود نگه دارد ،امروز كار از اين فراتر رفته و بنياد مسكن در يك اقدام جالب زمين هاي با كيفيت و بر جاده اصلي را براي خود نگه داشته است و آنها را با قيمت بالا به مردم واگذار مي كند.
بنياد از ارزش افزوده بسيار بالايي كه اين زمين ها ايجاد كرده اند هيچ حقي براي روستا در نظر نمي گيرد، در صورتی که بايد وجوه حاصل از فروش قطعات تجاري به صورت مستقيم و با نظارت دقيق شورا و دهياري در فداغ هزينه شود.
بنياد مسكن بايد قيمت تمام شده زمين در فداغ را به صورت شفاف بيان كند، ولی در حال حاضر قيمت تمام شده زمين كه از متقاضيان اخذ مي شود بسيار بالا است و جوانان فداغ توان پرداخت اين مبلغ را ندارند ضمن اينكه بنياد مسكن هيچ گونه زير ساختي نيز براي زمين هاي واگذاري مثلا در حتی چاه نبی یا شهرک اندیشه با توجه به تعهد ایجاد زیرساخت احداث نكرده ، چه برسد به شهرک های جدید جنب ترانس و قلعه دولاب که بدون تعهد زیرساخت در حال فروش و واگذاری است.
زمين هايي كه چندين سال است به وسيله بنياد مسكن واگذار شده و همه آنها نيز به منزل مسكوني تبديل شده اند یا در حال ساخت هستند در شهرک اندیشه و چاه نبی ، هنوز خيابان هاي آن جدول گذاري و آسفالت و تاسیسات ایجاد نشده است.
ونکته دیگر اینکه جايگاه مديريت فداغ در معادلات بنياد مسكن بايد مشخص شود، بايد ديد كه بنياد مسكن براي مديريت محل در برنامه كاري خود چه جايگاهي را در نظر گرفته است، چرا كه درآمدهاي حاصل از فروش و تفكيك زمين هاي روستايي به صورت كامل در جيب بنياد مسكن سرازير مي شود، در حاليكه كليه خدمات مورد نياز روستاييان را بايد مديريت روستا مانند دهیاری و شورا ارايه نمايد و بنياد مسكن هيچ مسووليتي در اين زمينه قبول نمي كند. البته در جاههایی مانند اسفالت معابر و سنگ چینی رودخانه و غیره بنیاد همکاری هایی داشته است که بیشتر از سهم دولتی بنیاد بوده تا پول فروش زمین.
در این موارد بايد كميته اي متشكل از بخشدار، شورا ، دهيار و معتمدین ، نماينده فرمانداري و نماينده بنياد مسكن و شوراي بخش و‌شهرستان تشكيل شود، و به صورت دقيق بر اين موضوع نظارت داشته باشد . ان شالله یکی از اولویتهای پیگیری شورا در اینده همین میباشد.

۳- اقای سید سجاد قتالی:
تنها راهی که عملا وارد محیط گسترش میشود ثبتنام جوانان و متقاصیان جهت واگذاری زمین میباشد زمانیکه تعداد متقاصیان زیاد باشد مراجعه میکنیم به ادارات ذیربط و تقاضای زیاد پشتوانه ی ما خواهد بود جهت الحاق بیشتر زمین به روستا و گسترش روستا و در خصوص واگذاری آنها بنظر بنده اولویت بندی دقیق با مشورت با فرهنگیان و معتمدین طوایف باید صورت بگیرد

۴- اقای علی کرمی
فلسفه شورای شهر و روستا تسریع در توسعه و آبادانی شهر و روستا است. شورایی موفق است که همه فعالیت های شهر و روستای قابل تعریف در شرح وظایف دخیل بوده و در واقع هر نوع پروژه بزرگ و کوچکی با نظارت و تصویب آنها باشد.
بنابراین آنچه بر ما واجب است آن است که , مبادا با انتخابهای نسبی و سببی سرنوشت دیارمان را بدست کسانی بسپاریم که در زمان بحران فقط نظارگر باشند.
توسعه شهرک ها هم باید براساس نیاز و با پیگیری
و تهیه امکانات و زیرساخت همراه باشد .

۵- دیدگاه مشترک اقایان احمد کهنسال و حسن اخلاقی:
الحاق زمین‌های بیشتر به محدوده ی شهر هر چند از مطالبات و اولویتها میباشد اما به مولفه ها و عوامل متعددی بستگی دارد که میبایست از مشورت با بزرگان و متخصصین بهره برد و با برنامه ریزی دقیق و هماهنگ و در بخش‌هایی با تعامل با ادارات و نهادهای مربوطه تصمیماتی اتخاذ گردد که انجام این برنامه علاوه بر اینکه منافع کلی و عمومی جامعه را در بر داشته باشد هیچگونه خسارت و ضرری برای هیچ یک از افراد جامعه در بر نداشته باشد

۶- اقای ناصر منصوری:
در رابطه با زمین های الحاقی باید اشاره کنم که زمین های الحاقی در حال حاضر به اندازه نیاز جوانان و متقاضیان موجود می باشد که واگذاری آنان به عهده بنیاد مسکن می باشد و طی سلسله مراتب به متقاضیان واجد شرایط واگذار می گردد.

درباره‌ی فداغ نيوز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


2 + 1 =