خانه / اخبار کوتاه / نتایج مسابقات جام نوروزی فداغ و گلباران میزبان در شب درخشش تیم عمادشهر

ضرورت ترویج بازی های محلی در مدارس

یکی از فرهنگیان فداغ از ظرفیت های محدود ورزشی آموزشگاه ها در ساعات تعطیلی مدارس را پیشنهاد می دهد و می گوید: از مسئولان، دهیاری، مدیران و متولیان آموزش و پرورش انتظار داریم با هماهنگی و پیش بینی تمهیدات لازم، امکان استفاده بهینه از امکانات ورزشی مدارس را برای جوانان در فداغ ، فراهم کنند.

بررسي هاي تاريخي نشان مي دهد ورزش و بازي ، جزء لاينفك زندگي اجتماعي انسان بوده و با توجه به شرايط اقليمي و جغرافيايي هر منطقه انواعي از بازي ها و ورزش  رايج بوده كه در بسياري موارد نفوذ و نمود بيشتري در سرزمين هاي پيراموني پيدا كرده است. هر چند اطلاعات ما از گذشته اندك است اما اين محدود اطلاعات نشانگر توجه مردم و جامعه به ورزش بوده به طوري كه عامل عمده اي كه موجب تنوع در زندگي و شادابي روحيه ی مردم شده، همانا    بازي ها و ورزش هاي فردي و جمعي بوده كه از گذشته هاي دور در ميان جوامع رواج داشته است.

این فرهنگی عزیز می فرمایند با برنامه ریزی مناسب  می شود از میزهای تنیس روی میز و تور والیبال و حتی فضای خالی و میدان ورزشی مدارس، در نوبت های تعطیل استفاده کرد.

وی افزود: از یک سو بازی های بومی و محلی منازل در حال فراموشی است و از طرف دیگر دانش آموزان در زنگ ورزش فقط به یک رشته ورزشی خاص مثل فوتبال یا والیبال روی می آورند .

پس چه خوب است که معلمان ،بازی های محلی فداغ ، آن هایی که قابلیت اجرا در مدارس را دارند در زنگ ورزش به دانش آموزان آموزش دهند .چرا که با این کار هم فرهنگ بومی و محلی خود را حفظ و از سوی دیگر شور و نشاط خاصی برای دانش آموزان در زنگ تفریح ایجاد کرده ایم.

دانش آموزان ما، در زمینه ورزشهای بومی  از استعداد خوی برخوردارند که از آن جمله می توان به دارتوپاهفت سنگیلختور– و پیپه نام برد .

اجرای این مسایقات در مدارس چند حسن خوب به همراه خواهد داشت که از آنجمله می توان به ایجاد شور وشعف و احیای ورزشهای بومی فداغ اشاره کرد .

H1760040

 

درباره‌ی فداغ نيوز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


1 + 3 =