خانه / اخبار کوتاه / نتایج مسابقات جام نوروز ۴۰۳ فداغ و صدرنشینی تیم محمد زینا با گلباران تیم مهدیه بیرم

نخلستان‌های شهرستان گراش در معرض خطر سوسک سرخرطومی حنایی خرما

نخلستان‌های شهرستان گراش در معرض خطر سوسک سرخرطومی حنایی خرما قرار دارد
علی جوکار مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گراش خبر از مشاهده آفت سرخرطومی حنایی در پی ردیابی آفات، قرنطینه‌ای در شهرستان گراش داد.
به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان گراش با توجه به شیوع این آفت در استان‌های جنوبی و شهرستان های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس از چند سال پیش و به دلیل احتمال خطر انتقال آن به نخلستان‌های شهرستان گراش ، طرح ردیابی توسط گروه های ردیاب و تله گذاری فرمونی در نخلستان‌های شهرستان از دوسال پیش در حال اجرا است .
جوکار ادامه داد: از دوسال پیش با توجه به حضور گروه ردیاب و مبارزه ملی اعزامی از سیستان و بلوچستان، به شهرستان های جنوبی کارشناسان مدیریت شهرستان در کارگاه های آموزشی شناسایی و ردیابی آفت قرنطینه‌ای سوسک سرخرطومی حنایی با هدف آموزش ردیابی و مبارزه شیمیایی شرکت نموده و آموزش های لازم را جهت پایش و مبارزه با این آفت خطرناک نخیلات را فرا گرفته اند. و به صورت منظم کار پایش نخیلات در دستور کار مدیریت بوده است و طبق گزارشات و بررسی های صورت گرفته اخیرا”سوسک حنایی در نخلستان های بخش ارد مشاهده و گروه های پایش مدیریت جهت بررسی وضعیت و تصمیم گیری نهایی مناطق مشکوک را پایش میکنند.
جوکار در ادامه به باغداران توصیه کرد از خرید و ورود پاجوش درخت نخل خرما مشکوک از شهرستانها و استان های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس خودداری کنند.
جوکار خاطرنشان کرد: انتظار داریم کشاورزان نیز در صورت مشاهده علائم آفت سوسک سرخرطومی به مراکز جهاد کشاورزی مراجعه و این موضوع را با کارشناسان مدیریت درمیان بگذارند. وی گفت :
سرخرطومی حنایی خرما با توجه به قدرت تهاجمی و تولید نسل زیاد، آفتی است که می تواند تا صد در صد به نخل خرما خسارت وارد کند و خسارت لارو های این آفت با نفوذ به تنه نخل، از دستجات آوندی، جوانه مرکزی، غلاف‌های تازه و لیفی نشده تغذیه و کانال‌هایی در جهات مختلف (بالا و پایین) در تنه ایجاد می‌کنند و همچنین لاروهای این آفت از بافت دمبرگ نیز تغذیه می‌کنند و باعث از بین رفتن درخت میشوند و متاسفانه
معمولا خسارات این حشره به سادگی قابل مشاهده نیست و تنها زمانی می‌توان متوجه وجود سوسک حنایی خرما شویم که برگ‌ها پژمرده می‌شوند یا درخت می‌افتد و همچنین این آفت میتواند عاملی باشد جهت تسهیل ورود بیماری‌های باکتریایی و قارچی به نخیلات.
جوکار در پایان افزود همانطوری که با همت و تلاش پرسنل سخت کوش مدیریت و همکاری های مسئولین ادارات استانی و شهرستان و بخصوص خود کشاورزان در مبارزه با ملخ خوب، بموقع و مناسب اقدام کردیم تمهیدات لازم جهت مبارزه با سوسک حنایی نیز اندیشیده شده و پیگیری های لازم جهت تامین ادوات و سموم لازم با مدیریت حفظ نباتات استان در حال پیگیری است تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد وی همچنین به تمامی باغداران نخیلات شهرستان اطمینان داد که در صورت نیاز به مبارزه شیمیایی هیچگونه محدودیتی را نخواهیم داشت و به موقع اقدام خواهیم کرد.

درباره‌ی فداغ نيوز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


2 + 3 =