خانه / اخبار کوتاه / فداغ جوان و محمدزینا فینالیستهای جام نوروز ۴۰۳ فداغ

یک فداغ و یک درخواست حریم قانونی دهستان مان را حفظ کنید..!

یک فداغ و یک درخواست
حریم قانونی دهستان مان را حفظ کنید..!
این حرف کلی مردم فداغ در گفتگوی دوساعته با مسئولین در فضای مجازی بود

در پی گزارشات مکرر اهالی در خصوص ساخت و ساز غیر قانونی اهالی روستاهای همجوار در حریم فداغ؛ خواستار پاسخ گویی مسوولین ذیربط در ادارات شهرستان شدیم که خوشبختانه با حضور در فضای مجازی به سوالات بعضی اعضا پاسخ و قول پیگیری آنی دادند.
جلسه پرسش و پاسخ مجازی با سوالاتی در خصوص چرایی ساخت و ساز افراد غیر بومی در حریم دهستان شروع شد که با پاسخ های کارشناس اداره منابع طبیعی شهرستان ادامه یافت.
تخریب تپه ها و برداشت بی رویه خاک از انها در مسیر خروجی فداغ به سمت دیده بان نیز از دیگر گله مندی های جوانان فداغی بود که در این فضا مورد بحث قرار گرفت.
مشکل حضور پی در پی و خسارت بار گله های شتر در مراتع و نابودی درخت ها نیز از دیگر مطالباتی بود که در این جمع بررسی شد ولی جواب مشخصی دریافت نشد.

اشاره اعضا به قرداد کتبی پنج سال پیش بین اهالی و شوراهای اسلامی هر دو روستا در خصوص جابجایی افراد غیر بومی از محدوده فداغ نیز از مطالب مطروحه در این مجمع بود.

مهندس شادرام در خصوص اختلافات حدود اراضی بین فداغ و روستاهای همجوار علی الخصوص کنگ و ریشه مطالبی را ارائه دادند که بصورت اختصار بیان خواهد شد:
۱- اختلاف بر سر ممیزی حدود مرتع کنگ و ریشه از حدود دو سال پیش پس از درخواست شورا در کمیسیون بند ۴۹ ابطال، و خواستار تعیین ممیزی جدید شدند که با حضور کارشناسان روند قانونی ان طی شد
۲-محدوده و مرز مشترک هر دو روستا از نظر تعریف کاملا مشخص و بصورت نوشتاری مکتوب است.
۳- مشکل اصلی در شناسایی و تعیین مکان هایی ست که به عنوان حدود اربعه معرفی شده اند.
۴- برای حل مشکل مذکور چندین بار در محل حاضر شده ایم و از نزدیک موضوع را بررسی کرده ایم؛ با توجه به تغییر ریاست اداره کل؛ منتظر تصمیمات جدید هستیم.
۵- تا زمانی که محدوده کاملا مشخص نشده است؛ جرم افراد محرز نمیشود. در حال حاضر بهترین کار نقشه برداری دقیق با جی پی اس و تعیین دقیق حدود مرزی مرتع هر دو روستاست.
۶- در خصوص توافقات مکتوب سابق؛ برداشت ما این است که ایشان بطور مسالمت امیز محل مورد مناقشه را ترک کنند. الزام قانونی از طرف اهالی را وارد نمیدانم.
۷- از منظر قانون افراد دامدار حق هیچ گونه ساخت ساز با سنگ یا بلوک را در مرتع ندارند.
۸- توافق بین شوراهای اسلامی هر دو روستا میتواند بهترین راه برای حل مساله باشد.
۹- در خصوص تشکیل پرونده قضایی و ارسال به مراجع؛ تحت اختیار ریاست اداره شهرستان است و بزودی در جمع مردم فداغ توضیحات خود را ارائه خواهند کرد
۱۰- در خصوص اعلام ملی شدن زمین های اجدادی افراد میتوانند با حضور در شعبه ویژه شیراز اعتراض خود را ثبت و پیگیر نتیجه آن باشند.

شهسواری ریاست اداره منابع طبیعی نیز بدون پاسخ صریح به پرسش های جوانان؛ صرفا خواستار حضور فیزیکی در بین اهالی و ارائه توضیحات به اهالی بود که زمان این جلسه را هفته آینده پیشنهاد دادند.

فضلی بخشدار مرکزی گراش نیز قول پیگیری ویژه به موضوع ساخت ساز در محدوده اراضی فداغ را در روز پنج شنبه یازدهم اردیبهشت دادند و از طرفی به اهالی متصرف فداغی نیز در خصوص ساخت بنا در اراضی هشدار دادند.

در پایان جوانان مطالبه گر با قول مساعد بخشدار ، خواستار پیگیری مجدانه مسوولین شورای اسلامی تا حصول نتیجه کامل شدند.

درباره‌ی فداغ نيوز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


4 + 9 =