خانه / اخبار کوتاه / نتایج مسابقات جام نوروزی فداغ و گلباران میزبان در شب درخشش تیم عمادشهر

کدامیک ؟ سنتی یا امروزی؟

کشور ما همانند بسیاری از کشورها، در حال گذر از یک جامعه سنتی به یک جامعه صنعتی و مدرن می باشد. و این گذر به هر حال، منجر به تغییراتی می شود که مواجهه با آن اجتناب ناپذیر خواهد بود.
از جمله می توان به مجموعه ای از دگرگونی ها در سبک زندگی فردی و اجتماعی و بعنوان نمونه، تغییر در نگرش خانواده ها و جوانان راجع به سبک ازدواج، اشاره نمود.

H1890011

در حالی که جوانان گذشته، با گزینه های معدودی از شیوه های ازدواج روبرو بودند و همان روال سنتی را در پیش می گرفتند، جوانان امروز با گزینه های متعدد و متفاوتی روبرو هستند که شیوه های سنتی دیگر آنان را ارضاء نخواهد کرد.
لذا دائما از خود یا از دیگران می پرسند، که کدام روش بهتر است؟ روش سنتی یا امروزی؟
در شیوه عروسی سنتی که در فداغ برگزار می گردید اغلب عروسیها البته در سالهای دور به هفت شبانه روز می رسید که خوشبختانه این هفت شبانه روز به دو روز کاهش پیدا کرد .
اگر بحث خود را در همین دو روز خلاصه کنیم به راحتی به خرج و مخارج کلان آن همراه با ریخت و پاشهای فراوان پی خواهیم برد .
اگر نیم نگاهی به عروسیهای فداغ که به شیوه سنتی برگزار می گردد انداخته باشید به راحتی به این مسئله پی خواهید برد که افراد متعددی در این رابطه به مدت چند شبانه روز درگیر هستند .
گذشته از اینها به مشکلات دیگر هم کاملا واقف هستید از قبیل جا و مکان اسکان مهمانان ، مراسم خاص عروس و داماد و عیره و غیره که هرکدام به نوبه خود قابل بحث می باشد .
خوشبختانه در روزهای اخیر شاهد اجرای مراسم عروسی شهروندان فداغی در تالارهای شهر بندرعباس بوده ایم .

خح

صث

 

 

ع
ای کاش یکی از این تالارها در فداغ احداث شده بود تا ما شاهد جشن زوجهای جوان شهرمان در تالار شهر خود باشیم مسئله ای که سالهای قبل هم به مسئولین و سرمایه داران فداغی گوشزد کرده بودیم .
عروسی در تالار جلو خیلی از مسائل گرفته خواهد شد .
از جمله ریخت و پاشهای فراوان ،
درتالار به نسبت دعوتی غذا تهیه و کل عروسی در چند ساعت خلاصه می شود .از نظراقتصادی هم کاملا به صرفه است .
بحث را در همینجا به پایان می بریم و از شما دوستان عزیزمی خواهیم لطفاً در حد امكان به طور جامع و دقيق، نظرتان را نسبت به ديدگاه ما بيان كنيد.
متشکریم

درباره‌ی فداغ نيوز

4 نظر

 1. علی رزمجو از قطر

  با سلام
  به نظر بنده همون روش سنتی و قدیمی بهتره
  با روش سنتی ما میتوانیم عادات و تقالید عروسیهای فداغ را نسل به نسل به فرزندانمان و جیل آینده دست به دست بکنیم و به آنها یاد بدیم که ما چه فرهنگ و تقالیدی داشتیم
  بعدشم به نظر من همین عروسیهای سنتی و دور هم جمع شدن همه اهالی روستاست که باعث شده هنوز همون صمیمیت و دوستی بین اهالی بمونه به نظر من اگه عروسیهای فداغ در تالار و سالن ها برگذار شود احتمالا تا ده سال آینده نسل بعدی این صمیمیت و دوستی رو نخواهن داشت و آشنایی ها کم و.کمتر میشه 

  • منم با نظر آقای رزمجو موافقم. الان دارن تشویق می کنن که ازدواج ها بشکل سنتی باشه اونوقت شما میگید داخل تالار!هزینه تالار هم دست کمی از دوشب عروسی نداره. بعدشم شما فکر می کنید مردم به این یک شب بسنده می کنن نه .هیچ پدر و مادری نمی خاد که واسه بچه هاش کم بذاره پس تا اونجایی که در حد توانشه و اگرم نبود قرض میکنه تا شب خوبی را برای دختر یا پسرش رقم بزنه.
   یکی از اقوام ما مراسمش داخل تالار برگزار شد اما هزینه ای که خرج شب حنابندان هم شده بود چشمگیر بود.ولی خارج از خرج و مخارج به قول دوستان عروسی فداغ بیشتر میچسبه. خوشیمون همین دور هم بودنمونه .تالار خیلی فضای مجلسی و غریبونه ای داره. هیچ جا بجز خونه آدم اون صفا وصمیمیت ها رو نمی تونه تو شادیها تقویت کنه.

 2. محمدصادق

  باسلام
  عروسی ساسان جهانپناه هفته قبل در تالار بزرگ بیرون شهر برگذار شد تقریبا مثل عروسی فداغ بود چون علاوه بر سالن بزرگ محوطه بیرون هم داشت.
  درکل عروسی فداغ بیشتر میچسبه.
  باتشکر

 3. اکبر زمانی

  با سلام اول ازهمه تبریک عرض میکنم خدمت دوستمان جناب محسن ازادی ک عروسیشون الحمدالله ب خیر تموم شد و انشاالله پای هم پیر و پایدارشن و جواب سوال شما خداکنه فداغ هیچ وقت تالارعروسی نباشه چون گنجایش جمعیت زیاد نداره بعدشم عروسی منطقه خودمان راحت تر و اسونتره و تجملاتش هم کمتره و ما باید درمحوطه باز جشن عروسی بگیریم چون همه اهالی محل دعوت داریم و تالار گنجایش جمعیت زیاد ندارد.
  مراسم چوب بازی و رقص به قول خودمونی 3پا فقط محوطه خاکی و گردوخاکی حال میده تا سالن
  بعدشم اکثر عروسی منطقه خودمان موقع بردن عروس تیراندازی رواج داره. ولی تالار ازاین خبرها نیست فقط تالار میوه و شیرینی میدن که عروسی سنتی ازاین خبرها نیست من عروسی عباس نورسیده پسر عمه عزیزم بندرعباس تالار ضیافت اصلا راحت نبودم انواع نگرانی داشتم و برای بچه ها مثل زندانه . بعدشم از لحاظ امکانات برای صاحب عروسی داخل شهر برای همشهریهای خودمون خیلی سخته برای ایاب و ذهاب مشکل دارن فداغ داخل تمام عروسی ها جوونا خودجوش همکاری میکنن ولی تالار باید یه جانشست اگربلند شدی دیگه جا گیرت نمیاد خلاصه مطلب عروسی به قول خودمونی سردون خود 100شرف داره تا تالار یا هتل شهر

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


+ 2 = 6